Ekonomi

İhracat 13 milyar 150 milyon rekor seviyede

UHA HABER / Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan, ihracatta önemli artış olduğunu belirterek, ekonominin canlanacağını açıkladı.

(TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan

Başkan Yaşar Doğan,  (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na ihracat rakamları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Yaşar Doğan,  Ağustos ayı içinde 13 milyar 150 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ve ekonomide havaların düzeleceğini belirtti.

Ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiğimiz bu günlerde ihracattaki artışın piyasalara olumlu hava estireceği haberini verdiğini söyleyen TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, ‘’İhracat ağustosta, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.7 artarak 13 milyar 150 milyon dolara çıktı. 8 aylık ihracat ise 117.2 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı’’ dedi.

Yaşar Doğan, Türkiye ekonomisinin özellikle son 2 yıldır önemli bir sınavdan geçtiğini hatırlatarak, Ekonominin sağlıklı gelişimi açısından en önemli verilerin başında ihracat rakamlarının geldiğine dikkat çekti.

Ağustos ayında Türkiye’nin, 13 milyar 150 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğinin altını çizen TÜMSİAD Genel Başkanı Doğan, “Bu aynı zamanda ihracat rakamlarının yüzde 2.9 artışı anlamına geliyor. İthalat rakamları karşısındaki bu anlamlı artış, piyasalarda ileriye dönük olumlu havanın esmesini de sağlayacaktır” dedi.

Yaşar Doğan,  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından  açıklanan verilere göre, ekonominin ikinci çeyrekte yüzde 1.5 ile yüzde 2 olan beklentilerin altında daraldığını belirterek,  mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ve bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.2 büyüme yaşandığını, bu verilerin teknik resesyonun etkilerinin de geride bırakıldığını ortaya koyduğunu ifade etti.

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan, TÜMSİAD olarak en başından beri üretime dikkat çektiklerini, çalışan ve üreten Türkiye’de ekonomik gelişimin daha sağlıklı temellere oturtularak, ihracatla birlikte istihdamın da artacağını kaydetti.

HABER : Gökçem ŞAHİNBAŞ

İSTANBUL, UHA Haber Ajansı

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir