Ekonomi

İhracat 13 milyar 150 milyon rekor seviyede

UHA HABER / Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan, ihracatta önemli artış olduğunu belirterek, ekonominin canlanacağını açıkladı.

(TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan

Başkan Yaşar Doğan,  (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na ihracat rakamları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Yaşar Doğan,  Ağustos ayı içinde 13 milyar 150 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ve ekonomide havaların düzeleceğini belirtti.

Ekonomik olarak zor bir dönemden geçtiğimiz bu günlerde ihracattaki artışın piyasalara olumlu hava estireceği haberini verdiğini söyleyen TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan, ‘’İhracat ağustosta, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.7 artarak 13 milyar 150 milyon dolara çıktı. 8 aylık ihracat ise 117.2 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı’’ dedi.

Yaşar Doğan, Türkiye ekonomisinin özellikle son 2 yıldır önemli bir sınavdan geçtiğini hatırlatarak, Ekonominin sağlıklı gelişimi açısından en önemli verilerin başında ihracat rakamlarının geldiğine dikkat çekti.

Ağustos ayında Türkiye’nin, 13 milyar 150 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğinin altını çizen TÜMSİAD Genel Başkanı Doğan, “Bu aynı zamanda ihracat rakamlarının yüzde 2.9 artışı anlamına geliyor. İthalat rakamları karşısındaki bu anlamlı artış, piyasalarda ileriye dönük olumlu havanın esmesini de sağlayacaktır” dedi.

Yaşar Doğan,  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından  açıklanan verilere göre, ekonominin ikinci çeyrekte yüzde 1.5 ile yüzde 2 olan beklentilerin altında daraldığını belirterek,  mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ve bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.2 büyüme yaşandığını, bu verilerin teknik resesyonun etkilerinin de geride bırakıldığını ortaya koyduğunu ifade etti.

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan, TÜMSİAD olarak en başından beri üretime dikkat çektiklerini, çalışan ve üreten Türkiye’de ekonomik gelişimin daha sağlıklı temellere oturtularak, ihracatla birlikte istihdamın da artacağını kaydetti.

HABER : Gökçem ŞAHİNBAŞ

İSTANBUL, UHA Haber Ajansı

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir