Türkiye

İflasın Türkiye’ye ilk yansıması belli oldu!

UHA HABER / İngiltere’den Türkiye’ye en çok turist getiren tur operatörü Thomas Cook 23 Eylül’de iflas etmişti. Bugün açıklanan Ekim ayı yabancı ziyaretçi istatistikleri Thomas Cook’un batışının Türkiye’ye gelen İngiliz turist sayısına etkisini net bir şekilde gösterdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bugün açıkladığı rakamlara göre Türkiye’yi geçtiğimiz Ekim ayında ziyaret eden yabancı sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,28 arttı ve 4 milyon 291 bin 574 ziyaretçi rakamına ulaşıldı.

İngiliz turist sayısında yüzde 8’e yakın düşüş

Ekim ayında bir çok ülkeden Türkiye’ye ziyaretlerde artış yaşanırken İngiltere’de düşüş yaşandı. Thomas Cook’un iflasını açıkladığı 23 Eylül’den itibaren İngiltere’den Türkiye’ye gelen turist sayısı azalmaya başladı. Eylül’de İngiltere’den Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı yüzde 9.64 artmıştı. Ancak Ekim ayında İngiliz ziyaretçi sayısı yüzde 8’e yakın düşüş gösterdi. 2018’in Ekim ayında Türkiye’ye 264 bin İngiliz ziyaretçi gelmişti. 2019’un aynı ayında bu rakam 244 bin 225’e geriledi. 2018’in Ekim ayına göre yüzde 7.57 düşüş yaşandı. Ekim’de Alman ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.57 artış gösterdi.

İngiliz turist sayısındaki 10 aylık artışı da frenledi

Thomas Cook’un iflası 2019’un ilk 10 ayında İngiltere’den gelen turist sayısındaki artışı da frenledi. 2019’un Ocak-Eylül dönemini kapsayan ilk 9 ayında Türkiye’yi ziyaret eden İngilizlerin sayısı 2018’in aynı dönemine göre yüzde 16.5 artmıştı. Son açıklanan rakamlara göre ise 2019’un Ocak -Ekim dönemini kapsayan ilk 10 ayında Türkiye’ye gelen İngiliz turist sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13.16 arttı. 2018’in ilk 10 ayında İngiltere’den Türkiye’ye 2 milyon 158 bin 304 ziyaretçi gelirken 2019’un aynı döneminde 2 milyon 442 bin 375 ziyaretçi geldi.

[UHA Haber Ajansı, 30 Kasım 2019]

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir