Ekonomi

İflas haberleri hatalı!

UHA HABER / İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un iflas edeceğine yönelik haberlerin doğru olmadığı belirtildi.

Mustafa Kemal ATATÜRKBazı medya kuruluşlarının İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un olası ‘iflası’ hakkındaki haberlerinin İngilizce’den yanlış çevirilerin sonucu olduğu belirtildi. Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR)’un analizinde iflasa karşı korunma prosedürüne yönelik işlemlerin Thomas Cook’un iflas edebileceğine yönelik şekilde haberleştirildiği belirtildi.

Açılabilecek davalara karşı korunma amaçlı

17 Eylül’deki Bloomberg raporunda Thomas Cook Group’un ABD İflas Kanunu’nun 15. Bölümüne uygun olarak ABD iflas davası açtığına dair bilgiler yer alıyordu. Bu prosedür iflasa yönelik değildi. Ancak başka bir ülkenin topraklarında yeniden yapılanma sürecinin devam ettiği bir zamanda iflas davalarına karşı korunma amaçlıyordu.

ABD’de açılan dava Thomas Cook’un ABD’deki şirketi’nin Thomas Cook yönetimi ve hissedarlarının Çinli Fosun Grubu ile sonuçlandırmayı planladıkları yeniden yapılanma sürecini aksatmayı amaçlayan iflas davalarından korunmasını sağlıyordu.

27 Eylül’de grubun alacaklıları Thomas Cook’un borç yeniden yapılandırma planına oy vermek zorunda kalacaklar ve sonrasında Fosun’la anlaşmaya yeşil ışık yakılacak.

Vestnik ATOR’a demeç veren bir yetkili, “ABD İflas Kanunu’nun 15. Bölümüne göre, yeniden yapılanmayı bozmayı amaçlayan temelde baskın eylemlere karşı koruma prosedürü, büyük uluslararası anonim şirketlerin yeniden düzenlenmesi için standart prosedür” dedi.

ATOR’daki analize göre Thomas Cook grubunun iflas ettiğine dair bilgiler doğru değil. Thomas Cook’un Rus iştiraki nedeniyle tehlike altında olduğunu söylemek için hiçbir sebep yok.

 

LONDRA, Turizm Ajansı, UHA Haber Ajansı

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir