Gündem

İdlib’de yaralılar zor şartlarda tedavi edilmeye çalışılıyor

UHA HABER / İdlib şehir merkezinde nüfus, rejimin bombardımanından kaçıp sığınanlarla 1 milyona ulaştı. Her gün yüzlerce sivilin yaralandığı İdlib’de sadece 2 hastane var ve koşulları çok kötü.

TRT Haber : Damla Erikan

Wael Hüseyin, İdlib Hastanesinde çalışan 41 doktordan biri. En son hastaları da ateşkesi ihlal eden Esed rejiminin bombardımanında yaralanan siviller. Doktor Wael Hüseyin günlerdir uykusuz.

1 milyondan fazla insana 2 hastanenin hizmet verdiğini söyleyen Hüseyin, “Rejim bir pazar yerini ve sanayi sitesini hedef aldı. Buraya 70’ten fazla yaralı geldi, çoğu yanmıştı ve 19 kişi öldü. Hepsi 5 dakika içinde geldi” dedi.

Hastanede sadece 46 yatak var

Bir bombardımanda yüzlerce kişi yaralanıyor ve bu hastanede sadece 46 yatak var. Üstelik teknik altyapı da hijyen koşulları da yetersiz.

Wael tüm bu imkansızlıklarla boğuştuklarını söylüyor.

Sadece ben değil, bütün hastane ekibi psikolojik baskı ve stres altında. Derin bir korku içindeyiz. Gelen yaralılardan biri akrabamız, kardeşimiz olabilir.

Rejimin çarşamba günü vurduğu sanayi sitesinde ertesi gün temizlik çalışmaları başladı. Yıkıntılardan hurda toplayan çocuklar da vardı. Her defasında yıkılan hayatlarını yeniden kurmaya çalışıyorlar.

Son ateşkes anlaşmasına rağmen Esed rejimi, sivilleri vurmaya devam ediyor.
Muhaliflerin son kalesi İdlib’de insani kriz giderek artıyor.

[UHA Haber Ajansı, 19 Ocak 2020]

sampiyon banner

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir