Gündem

İdlib neden bizi bu kadar ilgilendiriyor?

Star Gazetesi yazarı Ahmet Kekeç, kaleme aldığı ‘İdlib neden bizi bu kadar ilgilendiriyor?’ başlıklı yazısında, “Dışarıdan bakınca manzara “karışık”, hatta “katastrofik” görünüyor ama Suriye’de parmağı bulunan güçler açısından durum son derece net” diyor.. 

Star Gazetesi yazarı Ahmet Kekeç, ile ilgili görsel sonucuAhmet Kekeç, Esed’in, her şeye rağmen, iktidarını korumak istediğini, bu uğurda, işbirliği yapmayacağı ülkenin, vermeyeceği tavizin olmadığına dikkat çekerek,  el altından, Amerikalılarla görüştüğünün bilidiğinin altını çizdi.

“SDG etiketi altında Suriye’nin ortalarına kadar inmiş ve artık Halep’te bile söz sahibi olmaya başlayan PYD/PKK’nın varlığından rahatsız değil” diyen Ahmet Kekeç, “Kara ordusunu İdlib üzerine yönlendirirse, SDG güçlerinden de destek alacak. Bu şekilde (PKK’yı işe dâhil ederek) Amerika’yı tatmin edeceğini düşünüyor” ifadesini kullandı.

Ahmet Kekeç, Esed’in, aynı anda hem Amerika ve Rusya’yla görüşen, hem de İran’ı dengede tutan bir tuhaf yönetici olduğunu, “Çoklu siyaset” izlediğini ve kendisini vazgeçilmez partner kılacak yolun buradan geçtiğini düşündüğünü açıkladı.

“Bunda “şu ana kadar” başarılı olduğu söylenebilir… ” diyen Ahmet Kekeç, bir önceki Amerikan yönetiminin, Esed’in muhafaza edilmesi gerektiği fikrine vardığını, Amerikan ve Rus Dışişleri bakanlarının toplantısında, “Esed’li çözüm olabilir” kararı çıktığını hatırlattı.

Ahmet Kekeç, Rusya’nın, Esed’i hem istiyor, hem istemiediğine dikkat çekerek,  “Esed’siz çözüme “hayır” demiyor ama “Esed olmayacaksa, rejimin niteliği değişmemeli” diyor. İran da öyle… “ifadesini kullandı.

İran’ın, Rusya’nın ve Amerika’nın Suriye’ye ilgisinden rahatsız görünmekle birlikte, Esed’siz çözüme “rejimin niteliği değişmemek” koşuluyla itiraz etmeyeceğini söylediğini belirten Ahmet Kekeç, bölgedeki nüfuz alanları korunsun da, ne olursa olsun dediğini açıkladı.

"PKK/PYD ile ilgili görsel sonucu

“PKK/PYD ne istiyor?” diye soran  Ahmet Kekeç,  En “açık” talebin onlara ait olduğunu, Suriye’nin kuzeyinde, Amerika’nın işgali altındaki bölgede özerk bir yapı kurmak istediğini, 2016 yılında “federasyon” ilan ettiklerini, ama bu yapının hiçbir ülke tarafından tanınmadığını, önceki gün, Suriye Demokratik Meclisi adı altında toplanıp, “özerklik” ilan ettiklerini ve Suriye hakkında çıkacak kararı beklediklerini kaydetti.

Ahmet Kekeç, bir tür “ön hazırlık…”olduğunu hatırlatarak, “İdlib’te Amerika’nın istediği olursa, “özerk yapı”yı devlete dönüştürme fırsatı doğacak.  Peki, İdlib’de Amerika’nın istediği ne? Burası daha da net: Bu meselenin çözüme kavuşmaması… Yani “kaos hali”nin devam etmesi ve bu durumun bütün bir Suriye’yi kapsaması… Bir diğer ifadeyle, Amerika Suriye’nin bölünmesini istiyor… Bölgedeki varlığı, “kaos hali”nin devam etmesine bağlı. Dolayısıyla, bölgede “terör örgütleri”nin varlığını destekliyor. PKK/PYD’ye alan açılabilmesi için, bu örgütlere “şiddetle” ihtiyacı var” ifadesini kullandı.

Ahmet Kekeç, “Rusya ve İran, Suriye’nin toprak bütünlüğüne görünüşte saygılı ama “Topraklarımızın yüzde 98’i kontrolümüz altında” diyen, işgalci olarak sadece Türkiye’yi gören, fiili işgalci Amerika’ya hiç bakmayan, PKK/PYD’yle de temas halindeki Esed’i dizginlemeyi akletmiyor” dedi.

Suriye’nin toprak bütünlüğü konusundaki en kararlı, en samimi tavırın Türkiye’ye ait olduğunu, çünkü bölünmüş Suriye’nin, bize (aynı zamanda bölgedeki ülkelere) “güvenlik sorunu” olarak döneceğini bildiğini ifade eden Ahmet Kekeç yazısında, İdlib meselesinin, Türkiye dışındaki ülkelerin talepleri doğrultusunda çözüme kavuşursa (yani, Halep’teki şeyler tekrar ederse), Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarıyla elde ettiğimiz kazanımların berhava olacağını ve yeni bir göç dalgasıyla karşı karşıya kalınacağını açıkladı.

“İdlib, Halep’e dönüşmemeli” diyen Ahmet Kekeç, Başkan Erdoğan’ın bütün gayretinin bu yönde olduğunu söyledi.

Star Gazetesi yazarı Ahmet Kekeç yazısının son bölümünde, “İdlib Halep’e dönüşürse, hem Astana süreci zarar görür, hem bölgedeki güvenlik riski artar, hem de Amerika’nın bölgede tasarladığı “terör koridoru” Akdeniz’e çıkış yolu bulur. Kazanan, İsrail olur!” diye kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

KAYNAK : Star Gazetesi

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir