Gündem

İdam edilen merhum başbakan Adnan Menderes ve arkadaşları anıldı

UHA HABER / 58 yıl önce Türkiye demokrasi tarihinin en kara gününün yaşadı. Başbakan Adnan Menderes, bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan darbeciler tarafından idam edildi. Türk siyasetine damga vuran 3 demokrasi şehidi Anıt Mezar’da anıldı.

Askeri darbeyle görevden uzaklaştırıldılar, cuntacıların kurduğu mahkemede yargılanarak idam edildiler. Başbakan Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu katledilmelerinin 58’inci yılında İstanbul’daki anıt mezarlarında anıldı.

Tören Kuranı Kerim tilavetiyle başladı. Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yayımladığı mesaj okundu.

Erdoğan, “Merhum Menderes ve arkadaşlarının halen hayırla ve şükranla yad edilmelerinin sebebi, milletin safında yer almış olmalarıdır” dedi.

Adnan Menderes’in gelini Ümran Menderes, Zorlu ve Polatkan’ın yakınları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu törende yer aldı.

Ümran Menderes, “Unutmadık unutturmayacağız. 27 Mayıs 1960 tarihinde Türkiye’nin demokrasisine ağır bir darbe yapılmıştır, demokrasi katledilmiştir. Keşke bunlar hiç yaşanmasaydı.” dedi.

“Tüyler ürperten insanlık dışı bir hadisedir”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da törende şöyle konuştu:

“Hala unutturulmaya çalışılan, oldubittiye getirilmeye çalışılan, görmezden gelinen, tüyler ürperten insanlık dışı bir hadisedir. Bir çete iradesiyle, bir çadır mahkemesinde verilen bir karar. Artık bu dili düzeltmek zorundayız.”

Anma programı duayla sona erdi.

İSTANBUL, TRT Haber, UHA Haber Ajansı

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir