Avrupa

Hürmüz’de İran-İngiltere Gerginliği

UHA HABER / Hürmüz Boğazı’nda üç İran botu bir İngiliz petrol tankerinin yolunu kesmeye çalıştı. İngiltere’nin açıklamasına göre İran botları yakınlarındaki İngiliz savaş gemisinin uyarısı üzerine geri çekildi.

tüha haber kiev haberleri ile ilgili görsel sonucu

İngiltere Hükümet Sözcüsü yaptığı açıklamada İran’ı tansiyonu düşürmesi yönünde uyardı. Sözcü, “HMS Montrose savaş gemisi, British Heritage petrol tankeriyle, İran botlarının arasına girmek zorunda kaldı ve sözlü olarak İran botlarını uyardı. Bunun üzerine botlar geri döndü” dedi.

British Heritage tankerinin İngiliz petrol devi BP’ye ait bir gemi olduğu açıklandı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, haberi “değersiz” olarak niteledi.

Söz konusu olay İngiltere’nin bir hafta önce Cebelitarık’ta bir İran tankerini alıkoymasının ardından geldi. Söz konusu tankerin yaptırımlara karşı Suriye’ye petrol sevkiyatı yaptığı iddia edilmişti.

Hürmüz Boğazı civarında tansiyon İran’ın 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmanın şartlarına uymayacağını açıklamasından sonra daha da yükseldi. Amerika, Trump yönetiminin kararıyla geçen yıl nükleer anlaşmadan çekilmiş ve İran’a yönelik yeni yaptırım kararları almıştı. İran’sa anlaşmada imzası bulunan Avrupalı ülkeleri İran’ın anlaşmadan kaynaklanan haklarını savunmamakla suçluyor.

LONDRA, VOA, UHA HABER 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir