Türkiye

(HSK) Yargıtay’a 8, Danıştay’a 3 yeni üye seçti

UHA HABER / Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Yargıtay’a 8, Danıştay’a 3 yeni üye seçti.

FETÖ’nün terör örgütü olduğuna dair ilk kararı veren ve Genelkurmay çatı davasını karara bağlayan Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Oğuz Dik Yargıtay üyesi oldu.

Habertürk’ten Fevzi Çakır‘ın haberine göre, HSK Genel Kurulu’nda yapılan seçim sonucunda Yargıtay üyesi olan isimler şöyle:

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ramazan Dinç,

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Oğuz Dik,

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Aytekin Sakarya,

Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Nazmi Alp,

Hatay Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Turan Oral,

Ankara Adalet Komisyonu Üyesi Ali Ramazan Bilgisiçok,

Ankara Adalet Komisyonu Başkanı Faruk Şener,

Yargıtay Savcısı Remzi Doğan.

Danıştay üyesi olan isimler şöyle:

Ankara 3. Vergi Mahkemesi Başkanı Tekin Yalım,

Konya BİM Başkanı Kemal Kuku,

Danıştay Savcısı Zühal Öztaş.

Akıncı İddianamesi’ni yazan isim ve kritik darbe davalarını karara bağlayan isim Yargıtay üyesi oldu

Yargıtay üyesi olan Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ramazan Dinç, Ankara’da terör suçları soruşturma bürosunun başında bulunuyordu. FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin en kapsamlı yargılamalarından olan, darbenin komuta merkezi Akıncı Üssü’ne ilişkin iddianameyi kaleme almıştı. Yine FETÖ, PKK ve IŞİD olmak üzere birçok terör örgütüne ilişkin yürütülen soruşturmaların koordinasyonunu yapmıştı.

Yargıtay Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Oğuz Dik Yargıtay üyesi oldu. Dik, darbenin beyin takımı sözde Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin de sanıkları arasında bulunan Genelkurmay Çatı davasının karara bağlayan mahkeme başkanıydı. Dik, Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi başkanıyken FETÖ’nün terör örgütü olduğuna dair ilk yargı kararına imza atan isimdi.

ANKARA, UHA Haber Ajansı

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir