Dünya

Hong Kong’da şiddet tırmanıyor

UHA HABER / Hong Kong’da aylardır devam eden protesto gösterileri giderek şiddetleniyor. Polis göstericilere plastik mermi, göz yaşartıcı gaz kullanırken, göstericiler ise polise ok ve molotof kDPokteylleriyle karşılık veriyor.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın (DPA)’ya dayandırdığı haberinde, Hong Kong’da barışcıl başlayan gösterilere son dönemlerde şiddet karıştı. Hong Kong’da yönetimi hedef alan gösteriler cumartesi ve pazar günü devam etti.

Polis göstericilere göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve tazyikli su ile müdahale etti. Göstericiler ise ok ve molotof kokteylleriyle karşılık verdi. Bir polis göstericilerden birinin attığı okla bacağından yaralandı.

Hong Kong’daki sokak protestoları birçok üniversiteye de sıçradı. Gösterilere katılan öğrenciler polisten kaçmak için üniversitelere sığınıyor.

Bu sırada polisle öğrenciler arasında çatışma yaşanıyor.

Beş aydır süren gösterilerde ilk kez Çinli askerlerin de kışlalarını terkederek gösterilerde görev yaptığı gözlendi.

Çinli askerler Hong Kong’da trafiğe kapatılan bir caddenin yeniden açılmasında görev yaptı. Yerel RTHK televizyonunda yayınlanan görüntülerde tişört ve şortlu Çinli askerlerin silahsız olduğu ve göstericilerin kapattığı yoldaki taş ve eşyaları kaldırdığı gözlendi.

Hong Kong’un İngiltere’den Çin’e devredildiği 1997 yılından bu yana Hong Kong’da 10 bin Çin askeri bulunuyor. Yasalara göre Hong Kong yönetimi protestoları dindirmekte yetersiz kalması halinde Pekin yönetiminden yardım talep edebiliyor.

Zanlıların Çin’e iade edilmesini öngören yasa tasarısına tepkiyle başlayan gösteriler zamanla Hong Kong yönetimini protestoya dönüştü.

Göstericiler özgür seçimlere gidilmesini, göstericilere uygulanan polis şiddetinin bağımsız biçimde araştırılmasını ve 4 binden fazla tutuklunun serbest kalmasını istiyor. Hong Kong yönetimi lideri Carrie Lam’in istifa etmesi de göstericilerin talepleri arasında.

[UHA Haber Ajansı , 18 Kasım 2019]

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci), Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini başarıyla tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak kısa bir süre eğitim alanında çalıştı. Halen Medya ve İletişim alanında üniversitede eğitim almaktadır ve KOÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı'nda Tezli Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. Uluslararası prestij bir kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. 2016 Yılında 'Yılın En İyi Gazetecisi ve En İyi Haber" ödüllerini almıştır. Çeşitli Sivil Toplum kuruluşlarında kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, ekoloji, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, futurizm, teknoloji ve mimari ilgi alanlarıdır. Gastronomi Araştırmacısı olarak gastronomi ve turizm konularında konuşmacı; yemek yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. Çocuk Gastronomisi alanında akademik çalışmaları olmuştur. Çeşitli ulusal ve uluslararası dergi ve gazetelerde de yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir