Dünya

Hong Kong Çin’le Ulaşım Yollarını Kapatıyor

UHA HABER / Hong Kong lideri Carrie Lam, Corona Virüsü salgını nedeniyle Çin’le Hong Kong arasındaki demir ve deniz yollarının Perşembe gece yarısı itibariyle geçici olarak kapatılacağını, Çin’e kişisel seyahat izinlerinin ise askıya alınacağını açıkladı. Hong Kong-Çin arası uçuşların da yarıya indirilmesi planlanıyor.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın (VOA)’ya dayandırdığı haberine göre,Çin’de Wuhan’da Aralık ayında ortaya çıkan ve şu ana kadar en 106 kişinin ölümüne neden olan Corona Virüsü’nün başka ülkelere de yayılmasıyla beraber birçok ülke çeşitli önlemler alıyor. Çin’e bağlı Hong Kong’un yöneticisi Lam de Salı günü düzenlenen bir basın toplantısında konuya ilişkin kararlarını aktardı. Lam anavatan Çin’deki yetkililere atfen, “Pekin yönetimine, sınırlararası ulaşımı askıya alma kararımız konusunda bize destek verdiği için teşekkür ediyorum” dedi.

Geçen hafta Cumartesi günü virüsle ilgili olarak Hong Kong’da “acil durum” ilan eden Lam, şu an Çin’de bulunan Hong Konglular’a bir an önce geri dönüp 14 gün karantina altına alınmaları çağrısında bulundu.

Hong Kong Sağlık Bakanı Sophia Chan Hong Kong’da virüsü taşıdığı belirlenen 100 kişinin de şu an karantina altında olduğunu söyledi.

Yedi aydan fazla bir süredir hem Hong Kong yönetimi hem de Çin hükümetine karşı büyük çaplı kitlesel protestoların devam ettiği Hong Kong’da hastane çalışanlarını temsil eden bir sendikanın üyeleri Çin’den Hong Kong’a girişlerin tamamen engellenmesini talep etmiş, yerine getirilmemesi halinde ise greve gideceklerini açıklamışlardı.

Pekin’deki yönetimin desteklediği Hong Kong lideri Lam Salı günü yaptığı açıklamada Çin’le Hong Kong arası tüm geçişlerin engellenmesinin, Çin’de çalışan ve günlük olarak Çin’e giden Hong Konglular için sorun teşkil edeceğini söyledi.

[UHA Haber Ajansı, 29 Ocak 2020]
Benim Adım Melek banner
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir