Avrupa

Hollanda’ya yeni gelecek Türkler için tekrar uyum sınavı uygulanmak isteniyor

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / Avukat İsmet Özkara, Hollanda hükümetinin uyum ve dil sınavını öne sürerek Ankara antlaşmasını tanımamak ve diğer haklarımızı da elimizden almak istediğini ifade etti. 

SONHABER.EU İnternet haber sitesinde yer alan habere göre, Avukat İsmet Özkara’nın konuyla ilgili yapmış olduğu açıklama şöyle;

’Hollanda’da yaşamak ve faydalı olmak istiyorsanız, Hollandaca öğrenmek şarttır, Bu kunuda herkesin düşüncesi aynıdır. Fakat Hollanda hükümetinen yapmak istediği, uyum ve dil sınavını öne sürerek Ankara antlaşmasını tanımamak istiyor. Bu yasa yürürlüğe girdiği taktirde süresiz oturum almak isteyen vatandaşlarıda etkiliyecek ve işçi oturum hakları, kalifiye işçi, Ticari oturum gibi konulardada zorlaştırmak için Hollanda hükümetinin önü açılacaktır.

Hollanda hükümeti 2021 daha önce Türk vatandaşları için geçerli olmayan dil ve uyum sınavını tekrar yürürlüğe koyacak. Bu yasaya göre Türkiyeden eşini getirmek isteyenler, eşleri Türkiye’de uyum ve dil sınavına girmek zorundalar. Bu sınavı alamadıkları taktirde, Hollanda’ya giremeyecekler.

Gelecek yıl Türk vatandaşlarına uyum sınavı zorunluğu uygulanması halinde, aile birleşimi Hollanda’ya yerleşecek olanlar, Türkiye’deki Hollanda temsilciliklerinde dil ve kültürel konularda kursa gitmek zorunda kalacak.

Ancak Ankara antlaşmasına göre, yeni çıkan kanunlar Türk vatandaşları için geçersiz olduğu net. Fakat bakanlıktan yapılan açıklamaya göre hukuki bir açık bulunduğu söyleniyor. Bahsi geçen hukuki bir açık değil, bakanlığın Ankara antlaşmasının tanımak istemediği anlamına geliyor. Oysa Avrupa Adalet Divanın Ankara antlaşmasındaki tavrı net.

Avrupa Adalet Divani defalarca AB vatandaşları ile Türk vatandaşlarının eşit muamele görmesi gerektiğini ve ayrımcılık yapılamayacağını belirtti. Yani Bulgar, Polonyalı, Ispanyol vatandaşına uyum yasası geçersiz ise Türk vatandaşları içinde geçersiz olması gerekmektedir.’’

[UHA Haber Ajansı, 16 Şubat 2020]

sampiyon banner

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir