Avrupa

Hollanda’nın en etkili Türk’ü Turgut Torunoğulları, ‘Dostluk ve Barış Ödülü’ aldı

ne mutlu türküm diyene indir ile ilgili görsel sonucu

*İş dünyasındaki etkinliği yanında, siyasi etkinliği de güçlü olan Torunoğulları’nı, Hollanda Dışişleri Bakanı işyerinde ziyaret etmişti

*Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Dünya Türk İş Konseyi DTIK’in  Avrupa Bölge Komitesi Başkanlığı yapan Turgut Torunogulları, Ankara’ya rapor üstüne rapor sunuyor

*3 Aylık otomobil triptik hakkının 2 yıla çıkarılmasında, askerlik bedelinin on binden bin euroya düşürülmesinde büyük rolü var

Gazeteci İlhan KARAÇAY ve Turgut TORUNOĞULLARI birlikte

İlhan KARAÇAY’ın haberi…

Hollanda’da iş hayatına başladığı yıllarda ‘Panneman’ yani ‘Tencereci’ olarak isim yapan, daha sonraki yıllarda Türkiye’de turizm yatırımları yaparak yükselişini sürdüren Turgut Torunoğulları ödüllere doymuyor.

İş yaşamı boyunca çok sayıda ödül alan Torunoğulları, bu kez de
Hollanda-Türkiye İş Konseyi NETUBA’dan ‘Dostluk ve Barış Ödülü’ aldı.

Bu ödül Turgut Torunoğulları’na, Hollanda ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için köprü görevini üstlenen NETUBA’nın düzenlediği 25’inci yıl kutlamasında, Hollanda ile Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmesi için yaptığı çabalardan dolayı verildi.

NETUBA’nın 25’inci yıl kutlamasında, Turgut Torunoğulları’na verilen ‘Dostluk ve Barış Ödülü’nden başka,  Amsterdam’da bulunan Acıbadem Sağlık Grubu ile, Hasankeyf projesinin restorasyonunu yapan Bresser Grubu’na da  ‘Ticaret Ödülü’ verildi

DIŞİŞLERİ BAKANI EDELSTAAL’DA

Geçen yıl 11 mart günü  Hollanda ile Türkiye arasında yaşanan üzücü olaylardan sonra, olayın başrol oyuncusu Dışişleri Bakanı Bert Koenders’i işyerinde ağarlayan ve Türk yemekleri yediren Torunoğulları’nın bu girişimi büyük bir sempati doğurmuştu.

Hollanda’nın eski Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Turgut Torunoğulları’nın sahibi olduğu Edelstaal firmasında yapılan toplantı öncesinde görülüyor

Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders, cereyan eden tüm üzücü olaylara rağmen toplantıya geleceğini bildirmişti. Edelstaal merkezini gezdikten sonra gördüğü manzara karşısında gurur duyduğunu belirten Bakan Koenders, Hollanda Türkiye dostluğunun çok köklü olduğunu dile getirmiş ve son yaşanan olayların, sokaktaki insanları etkilememesini, Hollanda’nın asıl zenginliğinin çok renklilik ve seslilik olduğunu söylemişti.

Bakan Koenders o günkü toplantıda şunları söylemişti:

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders konuşmasını yapıyor

TORUNOĞULLARI’NIN ÇABALARI

Türkiye ile Hollanda arasındaki gerginliğin giderilmesi için, Torunoğulları’nın bu konudaki çabaları devam ediyor.
Torunoğulları’nın, yurtdışında yaşayan yurttaşlarımız için de çeşitli çabaları oldu. Semeresini gösteren en önemli çaba, otomobilleri ile yurda 3 aylık triptik ile girebilen yurttaşlarımız için, otomobillerinin Türkiye’de 2 yıl kalabilmesi oldu.

Torunoğulları’nın yurtdışından Ankara’ya taşıdığı faaliyet karnesine baktığımız zaman, bu karnenin pekiyilerle dolu olduğunu görürüz.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Avrupa Bölge Komitesi Başkanı ve  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluğu YTB’nin Hollanda Danışma Kurulu Onur Üyesi olarak yıllardır mücadele eden Torunoğulları şunları söyledi:

DEİK ve Dış Türkler ve Akraba Topluluğu olarak, Avrupa’da çok geniş kapsamlı araştırmalar yaptık ve raporlar hazırladık. Hollanda’nın yanısıra diğer Avrupa ülkelerindeki STK’larla, işadamlarıyla ve DEIK/DTİK’in o bölgedeki temsilcileriyle  çok ciddi çalışmalar yaptık. Bu raporları tekrardan süzgeçten geçirerek, gerçek sıkıntı ve sorunlarımızı tespit ettik. Türkiye’de ilgili bakanlıklara ve aynı zamanda Avrupa’da yaşadığımız ülkelerde de görüşmeler yaparak, sorun ve sıkıntılarımızı dile getirdik ve raporlar halinde kendilerine sunduk. Sunulan bu raporları hem buradan hem de Ankara’dan bizzat takipçisi olduk.”

Triptik hakkının 3 aydan iki yıla uzatılması için verdiği mücadelede büyük bir başarı elde eden Torunoğulları’nın bir başka başarısı da, bedelli askerlik konusunda oldu.
İlk önce 10 bin euro olan bedel, daha sonra 6.500 euroya düşürülmüştü ama bu, Torunoğulları için yetmezdi. Torunoğulları bu konuda da şunları söyledi:

”Geçmişte yaptığımız araştırmalar, ilgili mercilere sunduğumuz raporlar herkesin malumudur. YTB ile çok uzun bir süreçli bir çalışma neticesinde, Cumhurbaşkanımız bedelli askerlik ücretini 6 bin 500 avroya indirdi. Bu rakamın daha da aşağı indilmesi için meclisin kararı gerekiyordu, zamana ihtiyaç vardı. Zaman içerisinde kanunlar gerçekleşti, o zamanın Başbakanı Ahmet Davutoğlu, bedelli askerlik ücretinin 1000 avroya indirildiği müjdesini verdi. Bu, DEİK ve YTB’nin başarısıdır. Biz çantamızda, elimizde raporlarla meselenin önemini anlatmaya çalışırken, çoğu insanımız bize inanmıyordu. Ancak şahsım ve ekibimiz başaracağımıza inanıyorduk. Bu güzel projelerin sonucunu almak çok büyük mutluluktur. ‘Bu projeleri Turgut Torunoğulları yaptı’ diye birşey kabul etmem asla söz konusu değildir. Çünkü bu projeleri arkadaşlarla hep birlikte gerçekleştirdik. DEİK, YTB ve Avrupa’daki STK’larımızla bu işlerin altına imza attık. Benim şahsımda yüklenen bir misyon olduğu için belki ben ön plana çıktım ancak asla tek başıma yapmadım.”

2018 TÜRKİYE-HOLLANDA YILI OLACAK!

Turgut Torunogulları, 2018 yılının Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkilerin normale döneceği yıl olacağını belirtirken şu açıklamayı yaptı:
” Yüklendiğimiz misyon ile  Hollanda ile Türkiye arasındaki ilişkilerin daha iyiye gitmesi için çabalarımızı sürdürecegiz. Bizler Avrupa’daki girişimciler olarak, her iki ülkede de yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu gün Avrupa’da 5 milyondan fazla Türk yaşamaktadır. Bizler Avrupada ve Hollanda’da hem işveren, hem üretici hem de tüketiciyiz. Bu bağlamda içinde yaşadıgımız ülkelere ekonomik katkılar saglamaktayız. Hollandalı girişimcilerle birlikte Türkiye’de ve diğer ülkelerde ortak projelere imza atacagız. Bu konudaki çalışmalarımız sürüyor.

400 küsur yıllık  Türkiye-Hollanda ilişkilerine hep dostluk, karşılıklı anlayış, yardımlaşma, olumlu ticari ve siyasi güzel ilişkiler damga vurmuştur.

”70’li yıllarda Hollanda’da ‘Türk’ deyince akla misafir işçi gelirdi. Baklava kebap gelirdi. Ben gençlik yıllarımda otobüs ile Kars’a kadar gittim. Türkiye’yi ve Türk insanını biliyorum.

Yaşanan olaylar sizi etkilemesin. Bakın sizlerin bu ülkenin birer katma değeriniz olduğu şu manzaradan belli. Üreten çalışan insanlar görüyorum, az önce sayın Turgut Torunoğulları’nın da belirttiği ve rakamları verdiği gibi, 20 binin üzerinde işverenin olması, Hollanda’da yaşayan Türkler’in ne derece başarılı olduğunu gösteriyor.”

Fakat, 11 Mart 2017 tarihinde yaşanan talihsiz olaylar bu ilişkilerin yönünü bir anda değiştirdi.
Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya hanımefendinin Rotterdam’a gelişi ve konsolosluğa alınmayarak yurt dışı edilmesi ile başlayan olaylar sonunda, iki dost ülke arasında kriz bir anda tırmandı.
Olayların bu duruma gelmesinde kim haklı kim haksız gibi bir polemiğe girmek, siyasi iradelere müdahale etmek, karar vermek haddimize değil elbette.
Bize düşen, her iki ülkenin de insanları olarak, iki ülkeyi de  seven, yasalarına saygılı insanlar olarak olayları körüklemek değil, yatıştırmak olmalıydı.
Öyle de yaptık.
Düşünün, iki kardeş, iki aile, iki dost  bile zaman zaman görüş farklılıklarına düşüyorlar, ararlarında münakaşalar oluyor.
O halde biz, bu ülkede yaşayan insanlar olarak bir şeyler yapmak zorundaydık. 11 Mart 2017 akşamı yaşanan olayların hemen ardından, adeta bir kriz masası oluşturarak, merkezi Den Bosch şehrinde olan  Edelstaal şirketimizde iş, siyaset, basın, STK  dünyasının saygın isimleri ile bir araya geldik.
Hollanda Dışişleri Bakanımız Sayın Bert Koenders, davetimizi kabul etmişti.
11 Mart olaylarının sıcaklığı soğumamışken 13 Mart 2107 akşamı   şirketimizi ziyaret eden Bakanımızı,  şirketimizde çalışan kardeşlerimiz başta olmak üzere, ağırlayarak birlikte yemek yedik. Kendisine, yaşadığımız ikinci vatanımız Hollanda’yı ne kadar sevdiğimizi, ne Türkiye’den ne de  Hollanda’dan vazgeçmeyeceğimizi belirttik ve Hollanda ile Türkiye’nin 400 yılı aşkın köklü dostluğundan söz ettik. Sağolsun Bakan Koenders da,  iki ülke arasında dostluğun baki olduğuna inancının tam olduğunu söyleyerek, Hollanda’da yaşayan 500 bin Türk’ü ayırt etmeden, kendi öz vatandaşları gibi gördüklerini vurguladı.
Biz iş dünyası olarak, Türkiye ile Hollanda arasında köprü olmak, ilişkilerin rayına oturması  için  üzerimize düşeni yapmaya devam ettik. Geçen mayıs ayında NETUBA’nın yaptığı organizasyonla, Hollanda’nın en büyük şirket temsilcilerini Türk işadamları ile Marmaris’de buluşturduk.
Ben şahsım ve şirketlerim adına hep bunu yapmaya çalıştım. Biliyorsunuz her zaman  her  haksızlığa  karşı  tavrımızı  anında  ortaya  koymuşuzdur.
Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu DEİK adına, Avrupa’daki vatandaşlarımızın  haklarını  her zaman  savunmuş ve olumlu sonuçlarını da her zaman almışızdır.” 

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir