Gündem

‘Hollanda’nın Efsane Adamı’ Bülent Türker, ‘Dünya Efsanesi’ olan Naim Süleymanoğlu’nu yazdı

ABD Başkanı Ronald Reagan’ın bile bir saat ağırladığı Cep Herkülü’müze yapılan vefasızlıklarıdile getiren Türker’in piyasaya çıkan kitabı kapışılıyor…

 

Biri, postaya atılan ve üzerinde sadece ‘Bülent Türker‘ yazılı olan zarfın, postacılar tarafından doğru adrese teslimini sağlayacak kadar efsaneleşen adam, diğeri de, Dünyayı ayağa kaldıran ve ABD Başkanlarından Ronald Reagan tarafından bir saat ağırlanacak şekilde dünya efsanesi olan iki adamın öyküsüdür bu haber.

  

Bülent Türker, Turgut Özal tarafından Türkiye’ye getirilen Naim Süleymanoğlu ile ilk günden itibaren sık sık beraber oldu. Bülent Türker birinci fotoğrafta arkada sağda görülüyor

 

Bülent Türker, Avustralya’dan Türkiye’ye ilticacı olarak geldiği ilk günde yanındaydı Naim Süleymanoğlu’nun. O günden ölümüne kadar sık sık birlikte olmuşlar ve büyük bir dotluk kurmuşlardı

Bülent Türker, Rotterdam’da organize ettiği ‘Altın Lale’ ödülünün ilkinde, jüri üyelerinin tümünün oyları ile, ’50 Yılın En İyisi’ ve ‘Ömür Boyu Onur’ ödülü’nü Naim Süleymanoğlu’na verirken, aynı törende İlhan Karaçay’a da ’50 Yılın Gazetecisi’ ödülünü verirken

Bülent Türker, 30 yıllık arkadaşı Naim Süleymanoğlu ile uzun uzun konuşmuş ve O’nun yaşamını bir kitapta toplamak istediğini söylemişti. Süleymanoğlu, ‘Tamam ama, ben öldükten sonra yayınlanacak’ şartını koymuştu. Buna karşılık Bülent Türker de, ‘Kitabın gelirini, hayır kurumlarına bağışlama’ sözü vermişti.

bülent türker hollanda ile ilgili görsel sonucu

Süleymanoğlu’nun ölümünden sonra, sözü edilen kitabı yayınlanan Bülent Türker çok dertli. Türker dertlerini şöyle anlatıyor:

”Şimdiye kadar 8 kitap yazdım ve yayınladım. Ama dokuzuncu kitabımda çok heyecanlandım. Kolay mı, bahse konu adam bir dünya devi.Çok heyecanlıyım. Naim ile Hollanda’daki  evimde 2013 yılında bu kitabı yazmaya karar vermiştik. Ama o zaman bana, ‘Bu kitabı şimdi yayınlamıyoruz, ben öldükten sonra yayınlayacaksın’ demişti. Ben de kabul ettim ve kitabın gelirini hayır kurumlarına bırakacağıma dair söz verdim.

İlgili resim

Son 10 yıl içinde Naim’e çok vefasızlık yapıldı. Onun  Türkiye’ye kazandırdığı başarılar çabuk unutuldu. Onun gibi bir sporcu bir daha kolay kolay gelmez. Sadece sporcu değil o özgürlüğün de  bir temsilcisi idi. Bulgaristan Türkleri’nin ve dünya Türkleri’nin  sevdalısı olduğu gibi, tüm dünya ona tanıyor ve seviyordu.

1985 ve 1986’da Çin’de ‘Dünyada Yılın Sporcusu’ olarak seçilmişti. Ayrıca Time Dergisi’ne  kapak olan tek Türk sporcusu olma özelliğine de sahipti.  Nur içinde yatsın. Hayatta iken bu değerli insanların kıymetini bilmek lazım.”

İlgili resim

Bülent Türker’in Ahmet Gürel ile birlikte hazırladığı 128 sayfalık kitap güzel anılarla dolu. Naim Süleymanoğlu için kalem oynatmış ve kamera kullanmış bir yığın ünlü gazetecinin anıları var kitapta.

İMZA GÜNÜ

Naim Süleymanoğlu’nun kızları  Sezin ve Esin’in düzenlediği kitabının ilk imza gününde, okuyucular ve  hayranlar  salonu doldurdu.

Rotterdam’da Hanımeli Restaurantta yapılan ve   imza gününe Rotterdam Feyenoord Belediye başkanı  Fatih Elbay  İs adamı Vahittin Acıöz ve Behice Acıöz, Charlos Belediye Başkan yard. Zeki Baran, Politikacı yazar Oktay Ünlü Diş Doktoru Ahmet Kaya ve Hülya Kaya, Julide Kaya, Atv Tv  Elif Tekmen Azra Tekmen ve Ayşe Yanar, Radyo Deniz TV Ozcan Ozbay, Eski İl Genel Meclisi Üyesi Bekir Cebeci ,Orhan Balta, İş adamı Yahya Aslan, Ümmühan Can, Gazeteci Ergün Kula, Gazeteci Ali Okşak, Deventerden Aysel Açıkel ve Hatice Çıtak,Bankacı Ercan Erdoğan,Oğretmen Havva Çınar, işadamı Ali Koç,Sanatçı Sami bey, Feyenoord eski Belediye Başkanı Seyit Yeyden  ve daha pek çok meraklı salonu doldurdu.

AMSTERDAM, UHA HABER

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir