Avrupa

Hollanda: 200 büyük şirketten sadece 13’ünde yeterli sayıda kadın yönetici var

UHA Haber / Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanı Ingrid van Engelshoven, ülkedeki 200 büyük şirketten sadece 13’ünün yönetim kademelerinde yeterince kadın personelin bulunduğunu açıkladı.

Elimi BırakmaFırsat eşitiğinden sorumlu bakan da olan van Engelshoven, kadın kotasına uyulması konusunda daha sert önlemler alacaklarını söyledi.

Bakan Ingrid van Engelshoven, yaptığı açıklamada, şirketlerin kadın çalışanlara yönelik tutumunun “hayal kırıklığı yarattığını” söyledi.

Van Engelshoven, söz konusu şirketleri teşhir etmeye devam edeceklerini belirtti.

Yüzde 30 kadın kotası

Hollanda hükümeti, 2020 yılında büyük şirketlerin yönetim ve icra kurulları üyelerinin en az yüzde 30’unun kadın olmalarına yönelik bir karar almıştı.

Ancak bakan van Engelshoven’in açıkladığı veriler, önümüzdeki yıla kadar yüzde 30 kadın kotası hedefinin gerçekleşmeyeceğini gösteriyor.

Hükümetin yaptırdığı araştırmaya göre, ING, KPN, Ahold Delhaize, Randstad ve Aegon gibi büyük şirketlerde yeterince kadın yönetici yok.

En büyük 200 Hollanda şirketi arasında yer alan VolkerWessels, Dura Vermeer ve Royal Ten Cate’de ise hiç üst düzey kadın yönetici bulunmuyor.

HABER :

Kalk Gidelim Başlıyor!

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir