Şehir Haberleri

Hıncal Uluç da sürekli irdeliyor. ‘Gazetecilik yok oluyor’

Gazeteci İlhan KARAÇAY, Hıncal Uluç’un ‘Gazetecilik öldü’ sözlerini en güzel şekilde yorumladı:

Mersin’de organize edilen ‘Narenciye Festivali’nin medyada yer alışı doyurucu değildi.

Özel olarak davet edilen televizyoncular bile, festival yerine siyasetle meşgul oldu.

Basın ve yayın dalında, daha doğrusu medyada tam 60 yıldır çalışan değerli dostum Hıncal Uluç,

Yaşanan olayların medyada hakkıyla yer almaması üzerine hep yazar. ‘Gazetecilik öldü’ der Hıncal Uluç.

Hıncal uluç son olarak, Mersin’deki Narenciye Festivali’nin, medyada yeterli bir şekilde yer almayışına hayıflanmış ve yeniden ‘Gazetecilik öldü’ demiş. Uluç, Mersin Festivali’ni, Mersin’i ziyaret eden SABAH Gazetesi yazarı değerli dostum Yavuz Donat’tın köşesinde okumuş.

Bakın ne yazmıştı Hıncal Uluç:
Bunca haber kanalımız var, hepsi karbon kopya.
Meşrepleri farklı o kadar.
Hepsini izlemiyorum tabii.
“Ne var ne yok” merakımdan önümde biri açık, evde işte, o kadar.
Kırmızı yazı olunca okuyorum, o kadar.
O zaman nasıl biliyorum, ayni olduklarını.
Ara sıra deniyorum. Biri canlı yayın, hepsi ayni canlı yayın.
Biri kırmızı alt yazı.
Hepsi ayni kırmızı alt yazı.
Biri farklı bir şey yapsa, ben de duyarım, millet de.
Var mı duyan?
Dün Yavuz Kardeşimin (Donat) köşesinde okudum. Mersin’de Narenciye Festivali yapılıyormuş.
Narenciye’den yapılmış dev kaplan, kuş, fil, aklınıza ne gelirse arabaların üzerinde.
Çocukluğumuzun bahar ve çiçek bayramı kortejleri gibi. Tam 26 ülkeden konuk ekipler.
Dans, müzik, tiyatro ekipleri de kortejde.
Gün boyu dolaşmışlar 
Mersin Caddelerini.
Yahu bu kortej için “Seyretmem” diyen tek kişi var mı içinizde?
Bir yığın “Dedim.. Dedi” haberi yapan arasında, bu korteji canlı yayınlayan, bir tek Mersin Narenciye Festivali’ne yoğunlaşan kanal olsa, fark yaratmaz mı?

Hıncal dostumun yazdıkları böyleydi.
Ben şunları eklemek istiyorum.
Festival yöneticileri, bir televizyon kanalının en çok izlenen adamını özel olarak davet ettiler.

Cumartesi ve Pazar güleri yapılan festival haberini genişçe izleyebilemek için, pazartesi sabahı TV ekranlarının karşısında beklemeye başladık.

Öyle ya, bu iş için özel olarak Mersin’e gelen meslektaşımızdan görüntü beklentimiz çoktu elbet.
Ama heyhat!
Birkaç laf ve görüntüden çok, Mersin’deki siyasi ortamdan söz edildi.

Yani biz TV izleyicilerinde tam bir hayal kırıklığı.
Kimse kusura bakmasın, naçizane şahsım, dünyanın dört bir yanında çeşitli festivalleri gazete sayfalarına ve TV ekranlarına aktardım.

Bunlardan biri Hollanda’daki çiçek festivali idi. Bir diğeri İspanya’nın Sax kasabasında her yıl yapılan ‘Türk’ temalı festivaldi.

Bir de Macaristan’da iki yılda bir yapılan Türk Kurultayı festivaliydi. Belçika ve İtalya’daki Türk festivalleri de cabasıydı.

Sayfamı yöneten arkadaşlarımdan rica edeceğim. TRT’de yayınlanan festivallerin linklerini koyabilirlerse, seyredin lütfen.

Meslektaşlarım, bir festivalin nasıl işlenmesi gerektiğini öğrenmiş olurlar belki.
Arkadaşlarım bu linkleri koyamazlarsa, lütfen siz Google veya Youtube’de ‘Uzaktaki Dostlar’ ve  İZLER- TRT BELGESEL programlarına bakınız.

Şimdi isterseniz, Mersin’deki Narenciye Festivali hakkındaki haber ve fotoğraflara bir göz atınız.

Hollanda’nın Çiçek Festivali varsa, Mersin’in de Narenciye Festivali var…

“Narenciye Hayattır” sloganıyla düzenlenen Festival muhteşemdi

MERSİN,- Hollanda’nın ‘Bloemencorso’ denilen ‘Çiçek Festivali’ varsa,
Mersin’in de ‘Citruscorso’ diye adlandırılabilecek ‘Narenciye Festivali’ var.

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’nin açılışında renkli görüntüler ortaya çıktı.

Çeşitli figürlerin süslenmesinde 70 ton narenciye kullanılırken, 30 farklı ülkeden gelen dans gruplarının gösterileri ise beğeni topladı.

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’nin açılışında renkli görüntüler ortaya çıktı.

Çeşitli figürlerin süslenmesinde 70 ton narenciye kullanılırken, 30 farklı ülkeden gelen dans gruplarının gösterileri ise beğeni topladı.

‘Mersin Narenciyedir, Narenciye Hayattır’ sloganı ile merkez Mezitli ilçesi Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki Babil Kavşağı’nda tören düzenlendi.

"Narenciyeyi çok daha iyi tanıtacağız"

Törene, Vali Ali İhsan Su, Ak Parti Milletvekili Hacı Özkan, CHP milletvekilleri Alpay Antmen ve Cengiz Gökçel, MHP Milletvekili Baki Şimşek, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, ilçe belediye başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

‘TÜRKİYE’DE İLK VE TEK’
Törenin açılış konuşmasını yapan festivalin İcra Kurulu ve Mersin Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Abdullah Özdemir, “Akdeniz’in incisi, narenciyenin başkenti Mersinimizin gülen yüzünü tüm dünyaya göstermek için kentimizin tüm dinamikleri bir araya geldi. Burada tam bir narenciye dünyası yarattık. Meyve süsleme yapma konusunda ülkemizin ilk festivaliyiz. 10 bin saati aşan iş gücünün harcandığı, 70 bin kilogram narenciyenin süsleme aracı olarak kullanıldığı Türkiye’nin tek festivaliyiz” dedi.

‘MARKA KENT VİZYONU’
Mersin’in birçok ilke imza attığını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise, “Güzide kentimiz Mersin, Akdeniz boyunca uzanan kumsalları, narenciye kokulu bahçeleri eşliğinde geçmişten aldığı gücü, azimle, barış ve birlik içerisinde geleceğe taşımaktadır. Son dönemlerde bir marka kent vizyonu ile yönetilmeye başlanan Mersin, her geçen gün kendine kattığı değerler ve yeniliklerle birlikte hem Türkiye, hem de dünya çapında birçok ilke imza atmayı başarmıştır” diye konuştu.

‘NARENCİYEYİ ÇOK DAHA İYİ TANITACAĞIZ’
Vali Ali İhsan su ise festivalin önemine vurgu yaparak şunları söyledi:
“Mersinimiz, narenciye üretiminde sadece ülkemizin değil, aynı zamanda dünyanın da sayılı illeri arasında yer almaktadır. Narenciye festivalini de ilimizin bu konumunu daha üst seviyeye çıkaracak bir etkinlik olarak değerli görüyorum. Kentimizin tüm dinamikleri ile beraber bu festivali gerçekleştirmenin coşkusunu yaşıyoruz. Adeta görsel bir şölen havası içerisinde çok güzel bir festivali yaşayacağız. İnanıyorum ki, bu festivalle beraber ülkemiz genelinde ve ilimiz özelinde, narenciyeyi çok daha iyi tanıtacağız. Bizim marka değerlerimizden biri olan narenciyenin tüm dünyada ve ülkemizde de hem tüketilmesine, hem üretilmesine, hem tanıtılmasına, hem de narenciye ile ilgili neler yapılabileceğinin ortaya konulmasına yönelik çok ciddi bir festivalin katkısı olacaktır.”

‘ÇEŞMEDEN AKAN PORTAKAL SUYU’
Konuşmaların ardından protokol heyeti, sahil bandı boyunca yerleştirilen ve narenciye ile süslenen çeşitli figürlerin arasından geçerek, geçiş töreninin yapılacağı alana yürüdü.

Vali Ali İhsan Su, narenciye çeşmesinden akan portakal suyunu diğer protokol üyelerine ikram etti. Daha sonra 30 farklı ülkeden gelen dans grupları, yaşadıkları bölgenin kültürel değerlerini halk oyunları ile yansıttı.

Uluslararası, ulusal ve yerel medya mensupları en iyi görüntü ve fotoğrafı alabilmek için birbirleriyle yarışırken, vatandaşlar da bu anları ölümsüzleştirmek için telefonları ile kayıt aldı.

Narenciye ile süslenen tren, ahtapot, araba, helikopter, zürafa ve fil gibi birden fazla figürün önünde fotoğraf çektirip çalan müzikler eşliğinde dans eden Mersinliler, festival coşkusunu doyasıya yaşadı.

Narenciye üretiminin en fazla yapıldığı illerden biri olan Mersin’de, yurtiçi ve yurtdışından geniş bir katılımın olduğu festival, il merkezinde ve Mezitli ilçesi sahilinde yapıldı.

Portakal, limon, mandalina ve greyfurtlarla süslenen festival alanında defileler düzenlendi, standlarda ikramlar dağıtıldı.

Bulgaristan’dan Gürcistan’a, festivale konuk olan ekiplerin gösterileri ortalığı daha da renklendirdi.

Avrupa’da yapılan festivalleri izlemek istiyorsanız, aşağıdaki linkleri tıklayınız

İZLER TRT BELGESEL 2. Bölüm: Fransa Atilla’nın otağı ve Macaristan

İZLER TRT BELGESEL 6. Bölüm: Keukenhof-Bloemencorso

UZAKTAKİ DOSTLAR 1. Bölüm: İspanya Türk festivalı

UZAKTAKİ DOSTLAR Bölüm 3: İtalya’da Türk festivalı

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir