Türkiye

Hilmi Paşa’nın FETÖ tartışmasının içine çekilmesi haksızlık

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / Adli kontrol şartıyla tahliye edilen Nazlı Ilıcak, sessizliğini SÖZCÜ’ye bozdu: Ilıcak, eski eşi Emin Şirin’in, “Gülen, ‘Hilmi Paşa Genelkurmay Başkanı olursa askeri vesayet biter’ dedi” iddiasının gerçeği yansıtmadığını savundu. Ilıcak, “Özkök, AKP’ye kumpası engelledi” dedi.

Mustafa Kemal ATATÜRKSÖZCÜ Gazetesi’nde yer alan Saygı ÖZTÜRK’ün haberinde, Eski milletvekili Emin Şirin önceki gün SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada 1999’da ABD ziyaretinde Fetullah Gülen’in davetine katıldıklarını belirterek, “Nazlı Ilıcak ‘Askeri vesayetten ne zaman kurtuluruz?’ deyince Gülen ‘Hilmi Özkök Genelkurmay Başkanı olduğunda’ karşılığını verdi. Bunlar bizzat şahit olduğum sözlerdir” dedi. FETÖ’ye yardımcı olduğu iddiasıyla yargılaması tutuksuz olarak devam eden, Emin Şirin’in eski eşi gazeteci-yazar Nazlı Ilıcak ise Özkök’ün FETÖ tartışmasının içine çekilmesinin haksızlık olduğunu belirterek, “Şirin’in sözleri gerçeği yansıtmıyor” yorumunu yaptı.

Ilıcak, SÖZCÜ’nün sorusu üzerine, “Bugün herkes, herkesi kolayca FETÖ’cülük gibi çok ağır bir iddia ile suçlayabiliyor Bu kolaycılık yüzünden on binlerce kişi mağdur oldu. Neden? Zira başta düğme yanlış iliklendi; ‘Nasıl olsa ucu bana dokunmaz’ diye düşünenler  de seyirci ve sessiz kaldı. İşe, terör örgütünün doğru bir tarifi ile başlanmalıydı. Bu yapılsaydı ne muhalefet iktidarı, ne de iktidar muhalif görüş sahiplerini suçlayabilirdi” dedi. Ilıcak sözlerini şöyle sürdürdü:

ATEŞTEN TOP: “Terör örgütü nedir? Terör örgütüne bilerek isteyerek yardım nedir?” gibi konular hukuk çerçevesinde irdelenmediği ve her fırsatta kendisi gibi düşünmeyenleri şeytanlaştırmak amacıyla kullanıldığı için herkesin birbirine fırlattığı ateşten bir top ortaya çıktı.

HATIRLAMIYORUM: Şimdi sıra Hilmi Özkök gibi demokrat bir Genelkurmay başkanını suçlamaya mı geldi? Eğer Emin Şirin böyle bir cümle duymuş ise bu ancak Özkök’ün ‘Askeri vesayete karşı, orduyu meşru bir çizgide tutma gayretine’ bir atıftan ibarettir. Ben böyle bir şey konuşulduğunu hatırlamıyorum.

ÖZKÖK’ÜN DURUŞU: Eğer ‘Yakınlığımız var’ şeklinde bir cümle sarf edilseydi elbette hatırlardım. 28 Şubat sürecinde Özkök’ün demokrat kişiliği vurgulanmışsa, bu husus cemaate yakınlığını değil, sadece meşru çizgide bir duruşu olduğunu gösterir. Bu yüzden de Özkök’ün FETÖ tartışması içine çekilmesi, hak etmediği bir durumdur. Özkök,  ilk iktidara geldiği dönemlerde AK Parti hükümetine kurulan askeri ve yargı kumpaslarının boşa çıkmasını sağlayan isimdir.

[UHA Haber Ajansı, 18 Şubat 2020]

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir