Türkiye

Herkes Türkiye’nin Kazandığının Farkında

UHA HABER / ABD ile ipleri kopartmaktan çekinmeyen Türkiye, Rusya ile de aynı noktaya gelmekten hiç çekinmez. Türkiye Rusya’nın karşısında Batı tarafından yalnızlaştırılmış bir ülke olarak değil, Batı’nın da destek verebileceği bir aktör olarak yer alıyor.

Dr. Hüseyin Alptekin ile ilgili görsel sonucu

Türkiye’nin sahada olduğu gibi masada da kazandığını ifade eden Siyaset Bilimci Dr. Hüseyin Alptekin, “ABD kamuoyuna göre de bir kazanım sağladık. Türkiye istediği her şeyi aldı diyorlar. Karşılığında biz ne aldık sorusunu soruyorlar ve bunun cevabı yok.  Tabi Trump da bu işten kaybetmedi. Çünkü bu operasyondan dolayı başı ağrıyordu, şimdi iç kamuoyuna ‘oradaki çatışmayı durdurdum’ diyerek biraz daha rahatlamış olacak. Geçen hafta hem Rusya hem de ABD ile çetin bir yolculuğa çıkmak üzereydik. ABD yüzünden Ruslara karşı elimiz zordaydı. Bugün itibarıyla baktığımızda ABD artık karşımızda değil, yanımızda olacak. Bundan sonra Suriye’de Türkiye Batı blokunun tek ülkesi. Türkiye Rusya, Esed ve İran’a karşı Batı’yı temsil eden tek ülke olarak devam edecek. Bu da Batı’nın desteğini almamızı kolaylaştıracak” dedi.

PYD/YPG kolayca imha edilecek durumda

Terör örgütü PYD/YPG’nin 120 saat içinde 32 kilometre derinliğe kadar çekilmemesi halinde Türkiye’nin Batı gözünde de meşru bir şekilde PYD/YPG’yi o alanda imha edebileceğini kaydeden Alptekin, “PYD/YPG unsurları çekilecek ve 32 kilometre derinlikte barınamayacak. PYD/YPG Rasulayn’dan, Telabyad’dan çıkmasıyla kolay bir şekilde imha edilebilecek duruma geldi” şeklinde konuştu.

Sözler tutulmazsa müdahale ederiz

Güvenli bölge konusunda ABD’nin verdiği sözleri tutmaması üzerine Türkiye’nin ipleri kendi eline aldığını vurgulayan Alptekin, “Bundan sonra Türkiye bilfiil sahada elinde bulundurduğu noktalarda güvenli bölgeyi inşa edecektir. Açıklamaya göre Türkiye sınırı boyunca 32 kilometrelik alanda PYD/YPG çekilecek, ağır silahlarını bırakacak. Kalırsa ABD’nin desteğini alamayacak. Biz PYD/YPG’ye müdahale edersek de ABD karşı çıkmayacak. ABD’nin bize bıraktığı tüm sınır hattı boyunca PYD/YPG dışında rejim güçleri gibi unsurlar da var. Bu da Rusya ile yapacağımız müzakereler sonucunda netleşecek. Karşımızda iki dişli rakip vardı, birini elimine ettik. ABD artık karşımızda değil, Rusya ile nasıl ilerleyeceğini de önümüzdeki günlerde göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Şimdi çok daha güçlüyüz

Türkiye’nin geçen haftaya göre daha güçlü olduğunun altını çizen Alptekin, “ABD ile ipleri kopartmaktan çekinmeyen Türkiye, Rusya ile de aynı noktaya gelmekten hiç çekinmez. Türkiye Rusya’nın karşısında Batı tarafından yalnızlaştırılmış bir ülke olarak değil, Batı’nın da destek verebileceği bir aktör olarak yer alıyor. Zıtlaşmak yerine orta yol bulunarak ilerleyebileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Rejim kendi bölgesinde PYD/YPG’yi güçlendirmez

Terör örgütü PYD/YPG’nin 32 kilometre aşağıya inip devam etmesinin imkânsız olduğuna dikkat çeken Alptekin sözlerini şöyle noktaladı: PYD/YPG’nin daha aşağıda varlığını sürdürmesine olanak yok zira orada demografik bir tabanı yok hem de rejim PYD/YPG’ye nefes aldırmaz. Rejim kendi içerisinde ve tamamen kendi kontrolünde olabilecek, Türkiye sınırına uzak bir bölgede PYD/YPG’yi güçlendirmez.”

***

Hüseyin Alptekin

Araştırmacı, Strateji Araştırmaları, İstanbul
Lisans eğitimini Beykent Üniversitesi İşletme ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde 2004 yılında tamamlayan Alptekin, yüksek lisans derecesini 2006 yılında Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden aldı. Lisansüstü çalışmalarını 2008 yılına kadar Utah Üniversitesi’nde sürdüren Alptekin doktora çalışmalarını “Explaining Ethnopolitical Mobilization: Ethnic Incorporation and Mobilization Patterns in Bulgaria, Cyprus, Turkey, and Beyond” başlıklı teziyle Texas Üniversitesi-Austin Siyaset Bilimi Bölümü’nde tamamladı. Başlıca akademik ilgi alanları arasında karşılaştırmalı siyasi kurumlar, etnik siyaset, milliyetçilik, Türkiye ve Ortadoğu politikası ve sosyal bilim araştırmaları metodolojisi yer alan Alptekin’in araştırmaları Ethnic and Racial Studies, Mediterranean Politics, Nationalism and Ethnic Politics, Afro Eurasian Studies, Insight Turkey, Wiley-Blackwell Encyclopedia of Political Thought’ta yayınlandı. İstanbul Şehir Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesidir.

[UHA Haber, 22 Ekim 2019]

Veysel KAVRAYAN
Veysel KAVRAYAN
Veysel Kavrayan, (Eğitimci-Yazar-Gazeteci) Kocaeli’nde doğdu. İktisat Bölümü ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. Halen Medya ve İletişim eğitimi almaktadır. Kısa bir süre eğitim alanında görevlerde bulundu. Uluslararası bir prestij kozmetik firmasında Ankara Bölge Koordinatörü olarak çalıştı. Dünya Güzellik Yarışmaları Türkiye Başkanı Süha Özgermi'yle beraber önceleri baş asistanlık, sonrasında ortaklık yaptı. Türk Dünyası konusunda araştırmaları bulunuyor. Birçok haber ve araştırmaları hakkında ulusal ve uluslararası ödülleri mevcuttur. Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda kurucu ve yönetici olarak görev almaktadır. Halk bilimi, gastronomi, sanat, tarih, ezoterizm, turizm, sağlık, sanat tarihi, ekoloji, geleneksel ve tamamalayıcı tıp ve mimari ilgi alanlarıdır. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazmaktadır. İngilizce ve az derecede Rusça biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir