Gündem

HDP’nin Türkiye genelindeki oy oranı yüzde 4’e geriledi

UHA Haber / Kayyum atanan belediyelerden Ağrı, Bitlis ve Şırnak’ın da aralarında bulunduğu 73 il ve ilçe belediyesinin 24’ünde seçimleri AK Parti kazandı.

31 Mart mahalli idareler seçimlerinde en büyük hayal kırıklığını HDP yaşadı. Partinin 24 Haziran 2018’deki genel seçimlerde yüzde 11,7 olan oy oranı yüzde 4’e geriledi. 2014 yerel seçimlerinde BDP’nin kazandığı 4 il ise el değiştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da seçimin ardından yaptığı balkon konuşmasında Güneydoğu Anadolu’daki sonuçlara “Güneydoğu Anadolu bölgemizin seçim sonuçları Kürt kardeşlerimizin kendi iradelerini pazarlık masasına sürenlere verdiği çok önemli bir derstir.” diyerek dikkat çekti.

Kayyum atanan 73 il ve ilçe merkezinin 24’ünde Cumhur İttifakı zaferi

Daha önce kayyum atanan 73 il ve ilçe merkezinin 24’ünde seçimleri AK Parti kazandı. AK Parti’nin ipi göğüslediği kentlerden biri Ağrı’ydı. AK Parti adayı Savcı Sayan oyların yüzde 55’ini aldı.

Şırnak’ta da kazanan Cumhur İttifakı idi. İttifakın adayı AK Partili Mehmet Yarka oyların yüzde 61,79’unu aldı. HDP’nin oyları ise yüzde 34,99’da kaldı.

Yarka, seçim sonrası yaptığı açıklamada, “Bu seçimin kaybedeni yok, kazananı Şırnak’tır.” dedi.

Şırnak’ta seçim zaferi Türk bayrakları ve halaylarla kutlandı.

Cumhur İttifakı Bitlis’te de yarışı önde tamamladı. AK Partili aday Nesrullah Tanğlay oyların yüzde 43,87’sini alarak zafere ulaştı. Bitlis’te HDP’nin oyu oranı yüzde 33,10 olarak gerçekleşti.

Tanğlay, “31 Mart 2019 demiştir ki, Bitlis özüne kavuşacak, Bitlis kadim şehir olacak.” dedi.

Tunceli’de TKP’li aday Maçoğlu kazandı

Tunceli’deki yarışta ise kazanan TKP oldu. Oyların yüzde 32’sini alan Fatih Mehmet Maçoğlu, HDP’nin eş başkan adaylarını geride bıraktı.

HDP kayyum atanan ilçe belediyelerinden 25’inde seçimi kaybetti

HDP, daha önce kayyum atanan ilçe belediyelerinden 25’inde de hüsrana uğradı.

Hakkari’nin Şemdinli ve Çukurca, Siirt’in Eruh ve Pervari, Mardin’in Ömerli ve Dargeçit, Van’ın Bahçesaray, Çatak, Gürpınar ve Erciş ilçelerinde seçimleri AK Parti kazandı.

Ağrı’nın Tutak ilçesinde Büyük Birlik Partisi, Batman’ın Beşiri, Iğdır’ın Tuzluca ve Bitlis’in Hizan ilçelerinde ise Saadet Partisi’nin belediye başkan adayları seçimin galibi oldu.

Kaynak: TRT Haber

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir