Şehir Haberleri

HDP’li Belediyelere Bir Haftada Üç Kayyum

UHA HABER / İçişleri Bakanlığı HDP’li belediyelere kayyum atamaya devam ediyor. Son olarak Mardin’in Kızıltepe İlçesi belediyesine kayyum atanmasıyla, kayyumla yönetilen belediye sayısı 15’e yükseldi.

HDP’li Mardin Kızıltepe Belediye Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz, sabah belediye binasına gittiğinde kapıların polis tarafından kapatıldığını gördü. Belediye binasına alınmayan Yılmaz’la, polis arasında sert tartışmalar yaşandı. Yılmaz’ın sosyal medya üzerinden paylaştığı görüntülerde, polisin kapıyı açmadığı ve başkanı içeri almama talimatı aldığını söylediği görülüyor.

Daha sonra Valilikten yapılan açıklamada Yılmaz’ın görevinden uzaklaştırılarak, yerine Kızıltepe Kaymakamı Hüseyin Çam’ın ‘Belediye Başkan Vekili’ olarak görevlendirildiği açıklandı.

Mardin Valiliğinden yapılan açıklamada, Kızıltepe Belediye Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz’ın, Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “Silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla yargılandığı, ayrıca Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da “Silahlı terör örgütüne üye olma” iddiasıyla Yılmaz hakkında soruşturma yürüttüğü belirtildi.

Açıklamada, Kızıltepe Belediye Başkanı Yılmaz’ın hakkında devam eden adli süreçler göz önünde bulundurularak, Anayasanın 127’nci maddesiyle, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun, 47’nci maddelerine istinaden Bakanlığın onayıyla geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldığı ifade edildi.

29 Ekim’de Şırnak’ın Cizre İlçesi, 2 Kasım’da da Van’ın Saray İlçeleri belediyelerine kayyum atanmasıyla, HDP bir haftada üç belediye daha kaybetti. Son atamalarla kayyumla yönetilen belediye sayısı 15’e yükseldi.

MARDİN, UHA Haber Ajansı

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir