Gündem

Hazırlanamamaktan Değil, Hizipleşmelerden ve Çaresizlikten

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucu

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi Miş, “Muhalefet seçimlere “hazırlıksız” falan yakalanmadı. Beceriksizliğinin, siyasetsizliğinin, parti içi çekişmelerin ve bu cenahın partileri arasındaki taktiksel hamlelerin kurbanı oldu” dedi.

Nebi Miş ile ilgili görsel sonucu

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi Miş

Nebi Miş, “Hazırlanamamaktan Değil, Hizipleşmelerden ve Çaresizlikten” başlıklı makalesini (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na değerlendirmelerde bulunarak,  16 Nisan referandumunun hemen ardından CHP başta olmak üzere tüm partilerin, 2019’da yapılacak seçimleri “kritik” olarak değerlendirdiklerini ve. Seçim çalışmalarını da hemen başlattıklarını söyledi.

Nebi Miş, “Yani, “seçimler çok erken oldu”“baskın oldu” ve “muhalefet hazırlıksız yakalandı” gibi gerekçelerin bir karşılığı yok. Sadece AK Partililer değil, CHP’liler de referandum sonrasında “yarın seçim olacak gibi çalışmaları gerektiğini” seçmenlerine hep hatırlattılar” dedi.

AK Parti’nin kendi içinde bir yenilenme siyasetini duyurduğunda; CHP’nin çoktan ittifak görüşmelerini başlattığını hatırlatan Nebi Miş, hatta bir yandan bu görüşmeler yapılırken, diğer yandan “zaten yüzde 48’lik “hayır” kesimlerinin doğal bir ittifakı oluşturduğu”nun ilan edildiğini açıkladı.

Nebi Miş, “Muhalefete ve onlara akıl veren gazeteci ve siyaset yorumcularına göre, uygulanması gereken en önemli strateji yüzde 48’in 2019’a taşınıp, onun üzerine birkaç puanın eklenmesiydi” şeklinde değerlendirdi.

Ama büyük stratejilerinin küçük bir kusuru vardı.

“Bu yüzde 48’lik “hayır” kesimine bir lider lazımdı. Tez elden onu bulmaları gerekmekteydi” ifadesini kullanan Nebi Miş, “Bulacakları lider öyle bir özellikte olmalıydı ki, CHP, HDP, İyi Parti, SP, Vatan Partisi ve ne kadar tabela partisi varsa bu lidere oy vermeliydi. Kendi partilerine baktılar. Lider çıkarmak için pek emin olmadılar. Bu özellikle bir adayın, olsa olsa sağ siyasetin içinden yetişmiş biri olacağını düşündüler. 1990’larda kalan ama hâlâ adı bir yerlerde silinmemiş partilere baktılar. Orada isimlerini bile kimsenin bilmediği parti başkanlarından başka kimse yoktu. AK Parti içinde geçmişte siyaset yapanların kapısını çaldılar. Onlara umut bağladılar, onları uzun süre gündemde tuttular. Ama sağ siyasetçilerin, bu konuda kendileri kadar heyecanlı olmadığını gördüler” dedi.

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi Miş, Referandumun ardından CHP liderinin iki ay içinde SP, Vatan Partisi, DP, HDP ve sonradan İyi Parti’yi kuracak olan Meral Akşener’i ziyaret etiklerini, sonra bu görüşmelerin ikinci turunu gerçekleştirdiklerini, ama her görüşmenin ardından muhatapların, “ittifak gündeme gelmedi” açıklamasını yaptıklaını açıkladı.

Bu çabalar devam ederken, bir yandan da muhalefetin farklı aktörleri seçime her an hazır olduklarını söylemeyi de ihmal etmediklerini kaydeden Nebi Miş, “Örneğin, CHP lideri Kılıçdaroğlu 18 Ağustos 2017’de seçimi kazanmak için stratejimiz hazır ancak bunu açıklamak için henüz erken” derken; bu demecinin üzerinden dört ay geçtikten sonra, 19 Aralık 2017’de  “Çok güzel bir adayımız olacak. Biz diğer partiler gibi değiliz otururuz tartışırız ondan sonra bir karar veririz. Birden fazla isim var” açıklamasını yapmaktaydı” dedi.

Nebi Miş, yine 18 Ekim 2017’de CHP Milletvekili Gürsel Tekin’in katıldığı bir televizyon programında Bugünden itibaren 81 ilde çalışmalar yapılıyor. Sayın genel başkanın kafasında Cumhurbaşkanı adayı da hazırdır, belediye başkanları da hazırdır, zamanı gelince açıklayacak” dediğini hatırlattı.

Referandumun üzerinden bir yıl geçtiğinin altını çizen Nebi Miş, AK Parti’nin kongrelerini yaptığını, yenilenme sürecini tamamladığını, MHP ile bir taraftan Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi için gerekli olan uyum sürecini yürütürken, diğer taraftan da seçimler için ittifak görüşmelerini sonuçlandırdığını söyledi.

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi Miş, “Hatta 66 gün içinde erken seçime gitme kararı bile alındı. Ama muhalefet hâlâ ne ittifak yapabildi. Ne aday bulabildi. Ne de “ilkeler ittifakı”nın ilkeleri üzerinde anlaşabildi. Şimdi de diyorlar ki; 24 Haziran seçimleri “erken” değil “baskın” seçimdir” dediklerini belirtti..

Muhalefeti destekleyen kesimler ve uluslararası çevrelerin de Cumhur ittifakının erken seçim kararı almasını, “muhalefeti hazırlıksız yakalama” gerekçesi ile açıkladıklarını açıklayan Nebi Miş, “Seçim, zamanında yapılmış olsaydı, muhalefet seçimlere iki ay varken bile hâlâ aday arayışını sürdürecekti. Dolayısıyla muhalefet seçimlere “hazırlıksız” falan yakalanmadı. Beceriksizliğinin, siyasetsizliğinin, parti içi çekişmelerin ve bu cenahın partileri arasındaki taktiksel hamlelerin kurbanı oldu. Seçimlere daha 63 gün var. Elbet bir cumhurbaşkanı adayı bulunur” diye kaydetti.…

 HABER : Ataner YÜCE

KAYNAK : SETA, UHA HABER

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir