Türkiye

Hayvan polisi geliyor

UHA HABER / Hayvan hakları yasa teklifi için geri sayım başladı. AK Parti, düzenlemeyi gelecek ay Meclis’e sunacak. Hayvan Haklarını Koruma Kanunu ile “hayvan polisi” uygulamasına da geçilecek.

İşkence yapana hapis cezası gelecek, evcil hayvanını terk edenlere yüklü para cezası kesilecek, hayvan polisi uygulaması olacak.

Hayvan hakları yasasına zemin hazırlayan komisyon raporu Meclis Genel Kurulunda okundu, 5 siyasi parti uzlaşma sağladı. Şimdi sıra teklifte.

Şubat ayında Meclis’e sunulması beklenen teklif pek çok ilki barındıracak.  Hayvanlara karşı işlenen suçlar “kabahat” olarak kalmayacak. Türk Ceza Kanunu’na göre işlem görecek. Böylelikle hayvanları öldürenlere, eziyet edenlere hapis cezası verilecek.

Hayvanlara yapılan her türlü eziyet hayvan polisi ile tespit edilecek

“Hayvan polisi” uygulaması da hayata geçirilecek. Bu uyulama ile hayvanlara yapılan her türlü eziyet ve işkence anında tespit edilecek.

Meclis Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu başkanlığını yapan AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, hayvanını sokağa bırakmanın da cezasız kalmayacağını vurguladı.

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, hayvanseverlerin beklediği yasayı çıkaracaklarını söyledi.

Sahipli ve sahipsiz bütün hayvanlara çip takılarak takibi ve kontrolü sağlanmış olacak. Sokağa terk etmek isteyen vatandaş olduğunda bir kez daha düşünecek. Çünkü 10 bin lira ceza bekliyor vatandaşlarımızı.

Hayvan dövüştürenlere de ceza verilecek

Yeni düzenlemeyle belediyelere de çok daha fazla görev düşecek.

Yel, “Hayvanlarla ilgili her türlü tedbiri almak konusunda yetkili ve sorumlu kılacağız. Bunu yerine getirmeyenlerle ilgili kamu görevlilerin yargılanması ile ilgili de kovuşturma soruşturma yapılacak. Hayvan hakları fonu oluşturuyoruz. Oradan bütün belediyelere ve kurumlara fon desteği sağlanmış olacak” dedi.

Teklife göre, hayvan dövüştürenlere de hapis veya ağır para cezası verilecek..

[UHA Haber Ajansı, 22 Ocak 2020]

Benim Adım Melek banner

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir