Çevre

Hava kirliliği her yıl 7 milyon kişinin ölümüne neden oluyor

Dünya genelinde 10 kişiden 9’u kirli havaya maruz kalırken, hava kirliliğinin her yıl 7 milyon kişinin hayatına mal olduğu belirlendi.

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, dünya üzerinde yaşanan hava kirliliğini ve hava kirliliğinin oluşturduğu sonuçları inceledi.

PRNet’in Dünya Sağlık Örgütü’nden ve medyadan derlediği bilgilere göre, dünya genelinde 10 kişiden 9’u kirli havaya maruz kalıyor.

Hava kirliliği her yıl 7 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor. Hayatını kaybedenlerin yüzde 90’ı düşük gelire sahip ülkelerden.

hava kirliliği ile ilgili görsel sonucu

Hava kirliliği en çok Asya ve Afrika kıtasında

Hava kirliliğinin başlıca nedenleri, evlerdeki verimsiz enerji kullanımı, endüstri, tarım, ulaşım sektörleri ve kömür yakıtlı enerji santralleri.

En çok kirli havaya maruz kalan bölgeler Asya ve Afrika kıtaları. Dünyada her geçen gün daha fazla ülke, hava kirliliğini izleme ve azaltma konusunda çalışmalar yapıyor.

Ancak, hava kirliliğinin küresel bir sorun olması sebebiyle, bu konuda daha büyük çaplı ve koordineli çalışmalar yapılması gerekiyor.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir