Türkiye

Hakim ve savcı yardımcıları ile yargıda iş yükü hafifleyecek

Seksenler_2019 banner

UHA HABER / Yargı Reformu Strateji Belgesindeki hakim ve savcı yardımcılığı düzenlemesi ile hakim ve savcıların görev yükü azalacak, soruşturma ve yargılamalarda daha isabetli kararlar verilecek.

Mustafa Kemal ATATÜRKYargısal iş yükünün azaltılmasına ve sistemin rahatlamasına katkı sağlayacak hakim ve savcı yardımcılığı ile hakim ve savcı adayları mesleğe daha tecrübeli başlayacak.

Hakim ve savcı yardımcılığında görev ve sorumluluklar taslak olarak belirlendi. Kısa süre içerisinde, hakimliğe ve savcılığa geçmek için ideal görev süresinin ne olduğu ve yardımcılık döneminde statünün ne olacağı gibi sorular da yanıt bulacak.

Görev yükü azalacak

Hakim yardımcıları, dosya ve evrakı inceleyerek hakime sunacak. Duruşma sonrası işlemlerde de hakimin görev yükünü azaltılacak. Ayrıca hakim yardımcıları, hakimin görüşü doğrultusunda gerekçeli karar taslaklarını hazırlayacak, doktrin ve içtihatlar konusunda araştırma yapacak.

Savcı yardımcıları ise savcıya sunulacak evrakın son kontrolünü gerçekleştirecek. Kanun yollarına dair düşüncesini savcıya bildirecek, doktrin ve içtihatlar konusunu araştıracak.

Hakim ve savcı yardımcılarının görevlerine ilişkin resmi duyurunun kısa süre içerisinde yapılması bekleniyor.

[UHA Haber Ajansı, 17 Şubat 2020]

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN 15-03-1974 yılında Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Eşme mahallesinde dünyaya geldi. İlkokulu Eşme İlkokulu, orta okulu İzmit Ortaokulu, lise öğrenimini İzmit Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Basın meslek hayatına 1992 yılında Yeni Doğuş gazetesinde başlayan Mustafa Salman; 1993 yılında Sabah gazetesinde çalışmaya başladı. Salman basın meslek hayatına sırasıyla Yeni Doğuş, Sabah gazetesi, ATV, Show TV, Yavuz TV ve birçok dergi gazetede muhabir ve yazarlık yaptı. Mustafa Salman kısa adı UHA HABER olan Uluslararası Haber Ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Birçok sivil toplum örgütünde görevleri bulunan Mustafa Salman; üç dönemdir Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri federasyonu yönetim kurulu üyesi ve Basın-Medya İletişim sorumlusu olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreterlik yapan Salman; Kocaeli Gazeteciler cemiyeti üyeliği, Kartepespor yönetim kurulu üyesi ve Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmaktadır. Mustafa Salman ayrıca Kocaelisporlular derneğinde yönetici ve basın sözcülüğü görevini de icra etmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Salman’ın basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır…
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir