Gündem

Hafter’in Trablus’ta Başarıya Ulaşması Mümkün Değil

UHA HABER / SETA Dış Politika Araştırmacısı Emrah Kekilli, General Halife Hafter’in Trablus’a yaptığı askeri operasyonlarının başarıya ulaşması mümkün olmadığını açıkladı.

Libya’nın doğusundaki askeri güçlerin lideri Hafter’in Trablus’u ele geçirmek için düzenlediği askeri operasyonların başarıya ulaşamayacağını hatırlatan Araştırmacısı Emrah Kekilli, Batı bölgesindeki askeri güçlerin, tek bir emir komuta altında hareket ederlerse Hafter’in güçlerini çok rahat şekilde durdurabileceğini söyledi.

Emrah Kekilli, Libya’da Misratalı güçlerin, Hafter’in saldırılarının ardından Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) talimatıyla Trablus ve batı bölgesini müdafaa için harekete geçtiğini de belirtti.

SETA Dış Politika Araştırmacısı Kekilli, Misratalı güçlerin, Libya’nın askeri olarak en güçlü birliklerini oluşturduğunu ifade ederek, saldırıların ardından UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac’ın talimatıyla onların da katılımıyla ortak operasyon odası oluşturulduğunu kaydetti.

“Bunlara Zintan ve daha birçok kentten birçok birlik katıldı. Hafter’in Trablus’ta yaptığı askeri operasyonların başarıya ulaşması mümkün değil” diyen Kekilli, Batı bölgesindeki askeri güçlerin, tek bir emir komuta altında hareket ederlerse Hafter’in güçlerini çok rahat şekilde durdurabileceğine dikkat çekti.

Kekilli, Hafter’in şimdiye kadar operasyonlarda hava güçlerini kullandığını belirterek,  Uluslararası basına yansıyan bilgilerde, ülkenin doğusunda Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) bir askeri hava üssünün olduğunu ve Hafter’in hava kuvvetlerinin BAE tarafından finanse edilen subaylarca eğitildiği yönünde haberleri bulunduğunu, ancak bunun tam teyit edilmediğini kaydetti.

“Hafter’in birliklerinin, batı bölgesindeki askeri birlikleri elimine ederek Trablus’un kontrolünü ele geçirmesinin mümkün olmadığını söyleyen Kekilli, son operasyon hariç, şu ana kadar Hafter’in hava operasyonlarında dış güçlerin desteğini arkasına aldığını, ancak bu kez karşısında doğrudan Birleşmiş Milletler’in (BM) yetkilendirdiği Başkanlık Konseyi olduğu için uluslararası ve bölgesel bazı aktörlerin hava desteği vermesinin pek mümkün görünmediğinin altını çizdi.

SETA Dış Politika Araştırmacısı Kekilli, BM’in konu bağlamında kilitlenirse Hafter’e askeri ve finansal destek devam ederse Libya’nın yerli ve milli aktörleri desteklenmezse Hafter’in Trablus’a orta ve uzun vadede ilerleme şansı bulunduğunu aktardı.

“BM, Libya realitesini okumaktan çok uzak”

Emrah Kekilli, BM’nin öncülük ettiği müzakere sürecinde ortaya çıkan Libya Siyasi Anlaşması’nda Hafter’in muhatap kabul edilmediğini de hatırlatarak, Hafter’in, 2014’ün Şubat ve Mayıs aylarında meşru ve seçilmiş iktidara karşı darbe girişiminde bulunmuş, Bingazi’nin yüzde 30’unu yıkmış ve ülkeyi bir iç savaşa sürüklemiş darbeci ve illegal bir aktördür oluduğuna vurgu yaptı.

Bununla birlikte Hafter’in 2011’de ilan edilen Libya Geçici Anayasası’na göre de “darbeci bir general” olduğunu söyleyen Kekilli, aynı şekilde 2015 yılının sonunda Roma Konferansı’nda alınan kararlar çerçevesinde Hafter’in, illegal bir aktördür ve muhatap olmadığına dikkat çekti.

Araştırmacı Kekilli, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in uluslararası kararlar ve Libya’nın yargı makamlarının kararlarının illegal aktör olarak tanımladığı Halife Hafter ile Bingazi’de görüşmesinin trajikomik olduğunu da ifade etti.

Bu trajediyi trajikomik hale dönüştüren Guterres’in Libya’da siyasi çözüm gayesiyle gerçekleştirdiğini belirten Emrah Kekilli,  Guterres’in ziyareti bitirmeden Hafter’in, BM’nin yetkilendirdiği bütün siyasi ve askeri yetkililere karşı operasyon başlatmasının, BM’nin Libya realitesini okumaktan çok uzak olduğunu, Hafter’in BM ve uluslararası kararları hiçe saydığını açık şekilde ortaya koyduğunu söyledi

“Hafter’in arkasında İsrail-BAE ekseni var”

Araştırmacı Kekilli, Hafter’in bazı küresel ve bölgesel aktörler tarafından korunduğunu da açıklayarak, Hafter’in arkasında BAE’nin liderlik ettiği bölgesel eksen bulunduğunu ve bu eksenin İsrail ile dış politika vizyonu açısından uyuştuğunun görüldüğünü, İsrail-BAE ekseninin ise ABD tarafından desteklendiğini açıkladı.

“BAE, gücünü İsrail’den, İsrail de gücünü ABD’den almaktadır” diyen Emrah Kekilli, daha başka bir ifadeyle İsrail’in planladığı, BAE’nin uyguladığı, ABD’nin himaye ettiği bir bölgesel eksenin, Hafter’i Libya’da aktöre dönüştürdüğünü ve o aktörün BM başta olmak üzere bütün uluslararası toplumun aldığı kararları hiçe sayarak Trablus’a yürümek suretiyle ülkeyi iç savaşa sürüklediğini ifade etti.

SETA Dış Politika Araştırmacısı Kekilli, son 5 yılda ABD-İsrail-BAE ekseninin Hafter’i adım adım Libya’nın tamamını kontrol eden bir aktöre dönüştürdüğüne değinerek,  BM Genel Sekreteri’nin, Hafter’i ziyarete gitmesinin, bu şahıs için çalışan küresel bir lobi olduğunu gösterdiğini söyledi.

Libya’ya silah ambargosu olduğu halde Hafter’e Libya-Mısır sınırından silah akışının sağlandığını, bu durumun Hafter’e ciddi bir silah ve lojistik destek olduğunu gösterdiğini ifade eden Kekilli, Hafter’in, doğu ve güneyde birçok askeri ve siyasi aktörü kendi tarafına çekmek için ciddi finansal imkanlar kullandığını ve bunun da, ona ciddi bir finansal destek olduğunu gösterdiğini açıkladı.

SETA Dış Politika Araştırmacısı Emrah Kekilli, ayrıca bunun yanında birçok televizyon kanalı ve basın kuruluşunun, Hafter lehine kamuoyu desteği sağladığını, bununu da ona ciddi bir medya desteği olduğunu gösterdiğini kaydetti.

KAYNAK : SETA

 

 

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir