Atıf Özgen Yazarlar

Güvenli Liman Türkiye!..

Son yıllarda Ortadoğu, Uzakdoğu Asya ve bazı Afrika ülkelerinde yaşanan sıcak gelişmeler milyonlarca insanı yerlerinden etti. Özellikle sınır komşularımız olan Suriye ve Irak’ta yaşanan işgal, iç savaş gibi çalkantılı bir durum yüzünden bu ülkelere mensup çok sayıda insan kendi öz vatanını terk etme zorunda bırakıldı.

Kendi öz vatanından kaçan bu insanlar için, Türkiye yeni yerleşim yeri olarak bir cazibe merkezi oluşturmuş durumda…

Her ne kadar kendilerine komşu olan Lübnan, Ürdün gibi ülkelerde tercih nedeni olmakla beraber, çok uzun bir yolculuğu göze alıp Avrupa’ya giden insanlarda var.
Ortadoğu ülkelerinde yaşanan kanlı iç savaşlar, ülkeler arasında göç hareketlerini hızlandırdı. Bu göçler çok sayıda insanı canını kurtarma amacıyla zorlu bir yolculuğa yöneltirken, kaçanlar arasında yer alan bir başka varlıklı kesimi de kendi öz toprağından kopma pahasına sürekli konaklayabileceği yeni bir ülke arayışına soktu.

Bu arada komşu ülkeleri karıştırma ve terör ihraç etme amacında olan örgütler, bizim ülkemizi de hedef ülke konumuna yerleştirip güven ortamını yok etme planlarını devreye koydular.

Özellikle Suriye iç savaşının başladığı 2011 yılından karışıklığın devam ettiği 2017 yılına kadar, ülkemiz çok sayıda dış kaynaklı terör eylemlerine sahne oldu.
PKK kaynaklı iç terör eylemlerinden çok sayıda vatan evladını kaybeden ülkemiz, dışarıdan sızan teröristler nedeniyle de masum insanlarını kaybetti.

BUGÜNLERDE DURUM…
Yangın yerine dönüşen komşu Ortadoğu ülkelerinde güven ortamının kaybolması, bu yangında her şeyini kaybeden insanları ilk durak yeri olarak Türkiye’ye yönlendirdi.

Müslüman bir ülke olarak, ortak değerlerin yaşandığı ülkemizde varlıklı göçmenler özellikle İstanbul ilimiz başta olmak üzere; Yalova, İzmir, Samsun, Trabzon ve Rize gibi illere yerleşerek emlak piyasasını da canlandırdılar.

Günümüzde sadece komşu Ortadoğu ülkelerinden değil, terörün ve iç savaşın çok can yaktığı Afrika ve Asya’da bulunan ülkelerden de gelen insanlar da ülkemize yerleşme amacında olduklarını gösterdiler.

Türkiye’de değişik illere dağılıp bulundukları ilde ev sahibi olmayı düşünenlerin basına verdikleri röportajlardan anlaşıldığına göre tercih nedenleri arasında şu hususlar bulunuyor:

• Türkiye, Ortadoğu’ya yakın duran muhafazakar-liberal bir ülke.
• Ülkemiz coğrafi özellikleri, doğal güzellikleri nedeniyle bir cazibe merkezi oluşturmuş durumda.
• Türkiye’de Ortadoğu’nun sosyokültürel yapısına uygun üretim yapılıyor.
• Son yıllarda üretilen konut ve alışveriş merkezi projelerinde, hedef kitleye yönelik tasarımlar öne çıkmış durumda.
• Ülkemizdeki kentler, büyük şehirlerdeki tüketim alanları Ortadoğulular için farklı seçenekler sunuyor.

ARTAN YABANCI SAYISININ DOĞURABİLECEĞİ SORUNLAR
Türkiye, son yıllarda komşu ülkelerde yaşanan iç kargaşa ile Uzakdoğu Asya ve Afrika’da bazı ülkelerde yaşanan terör ve iç savaş nedeniyle bu ülkelerden gelen mülteci ve göçmenlerin kalıcı olarak yerleşmek istediği bir ülke konumunda bulunuyor.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi verileri, ülkemize gelen göçmen ve mülteci sayısının 4 milyona yaklaştığını ortaya koyuyor. Özellikle sayıca daha yoğun olan Suriyeli mülteciler, 81 ilimize dağılmış durumdalar.

Brezilyalı roman ve şarkı sözü yazarı Paulo Coelha, bir sözünde şöyle der:

‘ Gemi limanda güvendedir, ama gemiler limanda beklemeleri için yapılmaz.,

Türkiye’ye gelen yabancılarda ifadelerinde, ülkemizi ‘güvenli liman, olarak gördükleri için geldiklerini belirtiyorlar.

Gerçekte ‘güvenli liman, deyişinin altında ‘güvenli mekan, anlayışının yattığını söylemek daha doğru olsa gerektir.
Gemiler, yolcu ve yakıt temini için limanlara uğrar, sonra denize açılır. Göçmenler ve mülteciler için ise geçici değil kalıcı bir yer edinebilmek daha ön plandadır.
Ülkemizde kalıcı olarak konaklama amacında olan yabancılar ilerde ne gibi sorunlara yol açabilir?

Bu soruya üniversitelerin Şehir ve Planlama Bölümü öğretim görevlileri ile konunun diğer uzmanları şu şekilde değerlendirme de bulunuyorlar:

 Bu durum gettolaşmanın ölçeğini değiştirecektir. Küçük İtalya, Küçük Çin gibi mahallelerin bir benzeri Türkiye’de de oluşmaya başlayacaktır.
 Özellikle küçük kentlerde başlayacak yeni gettolaşma, keskin ayrışmaları beraberinde getirecektir.
 Yabancı nüfusun artışı, yakın bir gelecekte yeni sosyokültürel çatışma alanları doğuracaktır.
 Konut alanında yabancı yatırımcıların etkin olması iç piyasada denge mekanizmasını olumsuz etkileyecektir.
 Hükümetimizin yönetim alanında karşılaştığı; eğitim, istihdam ve sağlık gibi sorunlar yabancıların iştiraki ile daha da büyümüş olacaktır.
Yavaş yavaş etkilerini gördüğümüz bu değerlendirmelere, gelecekte daha ne gibi sorunların ekleneceğini şüphesiz zaman gösterecektir.
Dolayısıyla bu konuda atılması zorunlu adımlar, zaman geçirmeksizin mercek altına alınarak bilimin ışığında değerlendirilip uygulamaya konulmalıdır.

              Atıf ÖZGEN

(*) İnsani Değerler Derneği Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi

Atıf ÖZGEN
Atıf ÖZGEN
Atıf ÖZGEN 1948 yılında Kayseri'de dünyaya geldi.İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de yaptı. Kayseri Lisesini bitirdikten sonra Yüksek öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1968-1973 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünde eğitim gördü. Yüksek Matematikçidir.Mesleki yaşamı Sosyal Güvenlik Kurumunda geçti. Kurumdaki 40 yılı bulan görevinde İstatistikçi, Eğitimci ve Araştırma Şube Müdürü olarak görev yaptı. Son olarak Kurumun, Koordinasyon ve Bilgilendirme Dairesinde Rehberlik Merkezi Müdürü iken emekli oldu.Halen bir sivil toplum kuruluşu olan İnsani Değerler Derneğinin Kurucu üyelerinden olup, Dernekte Yönetim Kurulu Üyeliği yanında Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Demokraside Birlik Vakfının da üyesidir. Derneğin internet sitesindeki Köşesinde, yazar olarak konusu insanın maddi ve manevi yapısını ele alan makale ve sohbet türü yazıları yer almaktadır. Aynı yazılar (TÜHA) Türkuaz Haber Ajansı ve (UHA) Uluslararası Haber Ajansı' nın sitesindeki köşesinde de yayımlanmaktadır. Özgen evli ve iki çocuk babasıdır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir