Dünya

Güney Kore’den Rus Uçaklarına Uyarı Ateşi

UHA HABER / Güney Kore ordusu hava sahasını ihlal eden Rus askeri uçağına uyarı ateşi açıldığını açıkladı. Açıklama Güney Kore Savunma Bakanlığı’ndan yapılırken, Rusya’ysa iddiaları reddetti ve olayın Güney Koreli pilotların “pervasızlığı” olduğunu öne sürdü.

Güney Kore Savunma Bakanlığı açıklamasında Rus uçaklarının ilk kez ülkenin hava sahasını ihlal ettiklerine dikkat çekildi.

Açıklamada Rusya’ya ait iki adet Tu-95 tipi bombardıman uçağıyla iki adet Çin’e ait H-6 bombardıman uçağının Salı gününün erken saatlerinde Güney Kore’nin hava sahasını ihlal ettiği belirtildi.

Ayrıca A-50 tipi bir başka Rus ordusuna ait uçağın da daha önce benzer şekilde Güney Kore hava sahasını ihlal ettiği ve bu sebeple uyarıldığı kaydedildi.

Rus Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamadaysa iki adet Tu-95 stratejik bombardımanın uçağının planlı uçuşlarını icra ettikleri ancak Güney Kore’nin hava sahasını ihlal etmedikleri belirtildi.

Rus Savunma Bakanlığı ayrıca uçaklarına yönelik uyarı ateşi açıldığı iddiasını da reddetti. Bakanlık, Güney Kore’ye ait iki F-16 savaş uçağının “profesyonelce olmayan” manevralar yaparak Rus bombardıman uçaklarının yollarına çıktıklarını ancak aralarında herhangi bir bir irtibat sağlanmadığını bildirdi.

Rusya’nın açıklamasında ayrıca “Güney Koreli pilotların başarısız biçimde Rus uçaklarının yolunu Japon Denizi üzerindeki tarafsız sularda kesme girişimi ilk kez yaşanmıyor” denildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada söz konusu alanın Güney Kore’nin hava sahası olmadığını ve tüm ülkelerin bu alanda uçuşlar yapabileceğini savundu.

Olayla ilgili olarak Japonya da hem Rusya’yı hem de Çin’i protesto ettiğini açıkladı.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / SEUL VOA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir