Gündem

Güney Kore’den Kuzey Kore’ye heyet

Kış Olimpiyatları vasıtasıyla ilişkilerde yumuşama yaşanan Kuzey ile Güney Kore arasında yeni bir görüşme olacağı açıklandı. Güney Kore Devlet Başkanı Moon, Kuzey Kore’ye bir özel temsilciler heyeti gönderiyor.

Güney Kore, hem Kuzey Kore ile ikili ilişkileri geliştirmek hem de Kuzey Kore ile ABD arasında nükleer silahlanma üzerinden devam eden gerilimi azaltmak için Pazartesi günü Kuzey Kore’ye bir heyet göndereceğini açıkladı.

Güney Kore Devlet Başkanı’nın resmî ikametgâhı Mavi Saray’dan  yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Moon Jae In’in Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’a özel temsilcilerden oluşan bir heyet göndereceği duyuruldu.

Kombobild Südkoreas Präsident schickt Sondergesandte nach Nordkorea (picture-alliance/dpa/YNA)

Güney Kore devlet başkanının Ulusal Güvenlik Danışmanı Chung Eui-yong (sol) ile İstihbarat Şefi Suh Hoon (sağ)

Aralarında Moon’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Chung Eui-yong ile İstihbarat Şefi Suh Hoon’un da bulunacağını on kişilik heyetin bugün  Pyongyang’a giderek iki gün sürecek üst düzey toplantılar yapacağı belirtildi.

Açıklamada, “Özel temsilciler, aralarında Kuzey Kore ile ABD arasında Kore yarımadasını nükleer silahlardan arındırma konuşmalarının gerçekleşmesi için koşulların oluşması ve Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesi konuları da dahil olmak üzere geniş kapsamlı görüşmelerde bulunacaklar” denildi.

Temsilciler Kuzey Kore’den sonra ABD‘ye gidecek

Açıklamada özel temsilciler heyetinin Kuzey Kore’den sonra ABD’ye giderek görüşmelerin sonuçlarını konuşmak üzere Washington’da devlet görevlileri ile toplantı yapacakları belirtilirken gelişmelerden Japonya ve Çin’in de haberdar edileceği ifade edildi.

Güney Kore’nin özel temsilcilerini Kuzey Kore’ye göndermesi, Güney Kore’nin Pyeongchang kentinde düzenlenen ve 25 Şubat’ta sona eren Kış Olimpiyatları vasıtasıyla iki ülke arasında başlayan yakınlaşma kapsamında gerçekleşiyor.

Olimpiyatlar’ın açılış töreninde Kuzey ve Güney Koreli sporcular birlikte Birleşik Kore bayrağı altında yürümüş ve Güney Kore Devlet Başkanı Moon, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un Pyeongchang’a gönderdiği heyette bulunan kız kardeşi Kim Yo-jong ile tokalaşmıştı. 1953 yılında sona eren Kore Savaşı’ndan bu yana ilk defa Kim Ailesi’nin bir üyesi Güney Kore’ye gitmiş oldu.

Cumartesi günü Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı KCNA tarafından yayınlanan bir habere göre Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ABD ile görüşmeye açık olduklarını, ancak bir önkoşul ile masaya oturmayacaklarını söyledi. KCNA’ya göre sözcü, Kuzey Kore’nin ABD ile görüşme için yalvarmayacağını ve ayrıca askeri opsiyonun da masadan kalkmadığını söyledi.

Geçtiğimiz ay ABD, Olimpiyatlar için Pyeongchang’da bulunan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Kuzey Kore heyeti ile yapacağı gizli buluşmanın son anda Kuzey Kore tarafından iptal edildiğini duyurmuştu.

KAYNAK : AFP, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir