Sağlık & Yaşam

Eksik Kullanım Güneş Koruyucuları Cilt Kanseri Riski Yaratıyor

UHA HABER / En yaygın kanser türü olan cilt kanserinin sorumlularından güneş ışığına karşı alınan en kolay yöntem koruyucu kremler. Ancak bu kremler de yeterli kullanılmazsa, etkili olmuyor.

Diriliş Ertuğrul ile ilgili görsel sonucuİngiltere’de yapılan son bir araştırmaya göre, birçok insan güneş koruyucu yüz kremi uygularken, kansere yatkın olan kulak, göz çevresi ve dudaklarını kremlemeyi unutuyor.

Araştırmada hassas ultraviyole kameraları kullanılarak güneşin yüze verdiği hasar incelendi.

62 kadın ve 22 erkeğin takip edildiği araştırmada katılımcılardan güneş koruyucu kullananların yüzde 11’i, koruyucu içeren nemlendirici kullananların yüzde 16’sının yüzün hassas bölgelerini korumadıkları görüldü.

Güneş ışığının bu nedenle zararının sürdüğü ve melanom olmayan cilt kanseri riskinin arttığına da araştırmada dikkat çekildi.

Uzmanlar, güneşin zararlı etkilerinin sadece sıcak ve bulutsuz havalarda yaşandığı algısının yanlış olduğuna da dikkat çekiyor. Zira soğuk ve bulutlu günlerde ultraviyole ışınların sadece yüzde 20’si engelleniyor.

Bir kolay korunma yöntemi de şapka takmak. Doktorlar, kulakları da kapatan şapka kullanımının güneş ışınlarına karşı iyi bir koruma olduğu konusunda birleşiyor.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / LONDRA, VOA

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir