Şehir Haberleri

Gölcük Orman İşletme ‘Dünya Ormancılık Günü’’nü çeşitli etkinliklerle kutluyor

Gölcük Orman İşletme Müdürlüğü ve müdürlüğe bağlı Karamürsel, Başiskele, Gölcük ve Kartepe ilçelerindeki şefliklerde Dünya Ormancılık Günü birçok etkinlikle kutlanıyor.

21 27 Mart Dünya Ormancılık Haftası Etkinlikleri Şirinköy Ana Okulu’nun Gölcük Orman İşletme Müdürlüğü’nü ziyareti ile başladı.

Gölcük Orman İşletme Müdürü Hamdi Kaptanoğlu ve Kadırga İşletme Şefi Sabiha Dilsiz’in karşıladığı misafir çocuklara, etkinlikte bilgilendirmeler yapıldı.

Orman haftasından ve öneminden bahsedildi ve öğretmenleri eşliğinde müdürlüğün bahçesine ormancı abileriyle birlikte yeni fidanlar diktiler ve çeşitli ikramlarla çocuklara hediyeler verildi.

Diğer bir etkinlik kapsamında da Başiskele, Gölcük, Değirmendere, Karamürsel kent meydanlarında vatandaşlara fidan dağıtımı gerçekleştirildi.

Ardından Gölcük Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi’nde protokolünde yoğun katılım gösterdiği etkinliklerle devam edildi. Etkinliğe Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş katılım gösterdi.

Gölcük Orman İşletme Müdürü Hamdi Kaptanoğlu ‘Dünya Ormancılık Günü’ sebebiyle yaptığı konuşmasında;
‘’Bugün hem ormanın, hem de baharın bayramını birlikte kutluyoruz.

Öncelikle ve gururla ifade etmek isterim ki Türkiye Cumhuriyeti ormancılarının son 40 yılda yapmış olduğu başarılı ağaçlandırma çalışmaları neticesi orman varlığını artıran ender ülkelerden biridir.

Ülkemiz yüzölçümünün 28.6’sını kaplayan 22.343.000 Ha orman varlığımızı, dünya ortalaması olan % 30’lara çıkarmak en büyük hedefimizdir.

Dünyamızın son yüzyılında yaşanan hızlı nüfus artışı, sanayileşme ve şehirleşmenin bir neticesi olarak doğal kaynaklar üzerinde yoğun baskılar oluşmuş ve özellikle de orman alanlarında ciddi tahribatlar meydana gelmiştir.

Bu tahribatların, ormansızlaşmanın önüne geçmek, insanların ormanlara ilgisini artırmak ve korunmasına katkıda bulunmak amacıyla Birleşmiş Milletler kararıyla 21 Mart 1971 tarihinden itibaren birçok dünya ülkesinde ve ülkemizde “Dünya Ormancılık Günü” kutlanmaktadır.

Dünyayı tehdit etmekte olan küresel iklim değişikliği, atmosferdeki karbon oranının ve sera gazlarının artışı, hava kirliliği, çölleşme, kuraklık, temiz su rezervlerinin azalması gibi pek çok çevresel sorunun çözümünde sağladığı sayısız faydalarla orman ekosistemlerinin önemi daha da artmaktadır.

Bizler Gölcük Orman İşletme Müdürlüğü çalışanları olarak bu bilinçle ormanlarımızın korunması ve geliştirilmesi çalışmalarını yürütmekteyiz. Ancak ormanlardaki kaçak ağaç kesimleri ve tarla açmalarına karşı tüm halkımız ortak hareket etmeli ve hep birlikte geleceğimize sahip çıkmalıyız.

Kıymetli misafirler, sevgili öğrenciler;
Çocuklarımızın, sizlerin yeşili yağmalanmış, toprakları verimsizleşmiş, suları kirli, havası solunamayacak kadar zehirlenmiş, yaban hayvanları azalmış, kuşları, böcekleri ve balıkları yaşam savaşı veren, iklim koşulları alt üst olmuş bir dünyada yaşamayı hak etmediklerine inanmaktayız.

Bunun için 21 Mart Dünya Ormancılık Günü vesilesiyle sizleri, tüm halkımızı ülkemizin taşına, toprağına, havasına, suyuna, ORMANLARINA sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Ormana gönül vermiş bu anlamda her biri fahri ormancı olan tüm vatandaşlarımızın, orman teşkilatı çalışan ve emeklilerinin ormancılık gününü kutlar; Saygılar Sunarım.’’ Sözleriyle günün anlam ve önemini ifade etti.

Haber: Veysel Kavrayan

KOCAELİ, (Gölcük), UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir