Kültür-Sanat

Giresun Adası İçin Unesco Dünya Mirası Geçici Listesine Başvuru

Giresun Adası’nın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne kaydı için ilk adım atıldığı bildirildi.
Mustafa Kemal ATATÜRK(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın, Giresun Valiliği’nin internet sitesinden edindiği bilgiye göre, Vali Harun Sarıfakıoğulları’nın talimatlarıyla son yıllarda bölgede ve Giresun için çok önemli bir destinasyon haline gelen Giresun Adası’nın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne kaydı için ilk adım atıldı.
Vali Harun Sarıfakıoğulları, “Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ülkemizde, bu medeniyetlere ait bir çok kültür varlığımız bulunmaktadır Ülkemiz; “2023 Turizm Vizyonu” çerçevesinde, turizm kaynaklarının ortaya çıkarılmasında önemli çabalar sarf etmekte  ve çok ciddi yatırımlar yapmaktadır” dedi.
Vali Sarıfakıoğulları, “Giresun’un; gerek ülkemizin, gerekse bulunduğumuz coğrafi bölgemizin, doğal ve kültürel varlıklarının zenginliği ve çeşitliliği konusunda potansiyeli olan önemli kentlerinden birisi” olduğunu ve Giresun Adası’nın da bu zenginliğin en önemli unsurlarından biri olduğuna vurgun yaptı..
Giresun’un merkez ilçe Gedikkaya mevkii karşısında, kıyıdan 1.6 km. açıkta, yaklaşık 40 dönümlük bir alanda bulunan Giresun Adası’nın (eski adı ile Aretias, Khalkeritis), Doğu Karadeniz’de antik çağda ve ortaçağda yerleşime sahne olmuş tek ada olduğuna dikkat çeken Vali Harun Sarıfakıoğulları, Mülkiyeti Hazineye ait olan ve birçok açıdan sahiplenmesi gereken evrensel bir değer olarak karşımıza çıkan adanın; 2. Derece arkeolojik ve doğal sit alanı olduğunu söyledi..
Vali Sarıfakıoğulları, “Ada üzerinde; ortaçağdan kalma surlar, 1 adet kilise, 1 adet şapel, 1 adet sarnıç, çok sayıda pithos ve mezar yapıları vardır. Kazı çalışmaları devam eden adanın tarihi, arkeolojik buluntulardan hareketle Milattan Önce 300’lü yıllara kadar inmektedir” dedi.
Gerek mitolojideki yeri, gerek üzerinde yer alan kültür varlıkları bakımından Doğu Karadeniz’deki üzerinde yerleşim olan tek ada hüviyetindeki Giresun adasının, flora ve faunası ile  de  önemli bir yaşam alanı olduğuna değinen Vali Sarıfakıoğulları, Giresun Adası’nın  “Herkül’ün ve Argonotların Altın Post Efsanesi”, “Kral Mitridates’in Kızı ve Çoban Hikayesi”, “Hz. Yusuf’un Altın Heykeli” “Hamza Taşı” ve “Amazon Kadınları Efsanesi” gibi birçok mistik hikayeyi de bünyesinde barındırdığını ifade etti.
Vali Harun Sarıfakıoğulları, Dünyanın kültürel ve doğal mirasının korunması için 1972’de kabul edilen “Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme” kapsamında, tüm insanlığın dünya mirasının bir parçası olan ve korunarak gelecek kuşaklara aktarılmaya layık görülen, üstün evrensel değere sahip varlıkları gözeten, 21 üye devletin temsilcilerinden oluşan Dünya Mirası Komitesi tarafından Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilerek belirlendiğini açıkladı.
Dünya Mirası Kültür Varlıkları listesine alınma kriterleri taşıyan ve döneminde manastır kompleksi olarak kullanılan Giresun Adası’nın, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne kaydı için başvuru işlemi Valilik tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığına yapıldı.

GİRESUN, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir