Dünya

‘Gerçek Haber Aktarmak İçin Kendi Medya Kuruluşumuz Olmalı’

UHA HABER / Hakkında azil soruşturması başlatılan ABD Başkanı Donald Trump Perşembe günü yaptığı bir konuşmada bir kez daha “yalan habercilikle” suçladığı CNN televizyonunu hedef aldı. ABD’nin, medya devine uluslararası alanda rakip olabilecek “kendi televizyon kanalını” kurması gerektiğini söyledi.

Başkan Trump Florida’da yaptığı konuşmada bütçesi ABD Kongresi’nden gelen ve dünya çapında her hafta 275 milyon kişiye haberleriyle ulaşan Voice of America ve Radio Free Europe’tan da geçmiş zamanda söz etti.

Daha önce sıklıkla hedef aldığı CNN’e bir kez daha yüklenen Trump, “Radio Free Europe ve Voice of America’mız vardı. Bunları ülkemizi güçlendirmek için kurduk, ama çok iyi gitmiyor” ifadelerini kullandı. Trump, “Kendi medya kuruluşumuzu kurmalı ve gerçek haberler vermeliyiz. CNN o kadar kötü ki. Ülkemiz için çok kötü” şeklinde konuştu.

Başkan Trump’ın iki medya kuruluşu hakkında neden geçmiş zamanlı ifade kullandığı net değil. VOA Beyaz Saray muhabirleri düzenli olarak Başkan’a ABD dış politikası konusunda sorular yöneltiyor. Başkan Trump’ın bu konuşmasından saatler önce VOA Beyaz Saray muhabiri Taleban’la barış görüşmeleri konusunda Trump’a bir soru yöneltmişti.

Başkan Trump bugüne kadar VOA’de kamera önü iki röportaj verdi. Beyaz Saray yetkilileri de düzenli bir şekilde VOA’in haberlerinde yer almak üzere yorum ve açıklamalarda bulundu.

VOA Direktörü Amanda Bennett Perşembe günü yaptığı yazılı açıklamada “VOA her zaman çok sayıda ülkeye başka türlü erişemeyecekleri nesnel, güvenilir haber ve bilgileri aktarmak ve Amerika’nın hikayesini dünyaya anlatmak misyonuyla gurur duymuştur, halen de duymaktadır” ifadelerini kullandı.

VOA Beyaz Saray Basın Sözcüsü Stephanie Grisham’dan Başkan’ın sözlerine ilişkin bir açıklama yapıp-yapmayacaklarını sordu ancak şu ana kadar bir yanıt gelmiş değil.

Voice of America ve Radio Free Europe’un yanı sıra ABD’nin 3 sivil yayın kuruluşunun da bağlı bulunduğu ABD Küresel Medya Ajansı (USAGM) sözcüsü, “USAGM’in bütün medya kuruluşları kurumun bilgilendirme ve dünya çapında özgürlük ve demokrasinin desteklenmesi için insanlar arasında bağlantı kurma misyonuna destek vermektedir. Doğru, adil ve dengeli gazetecilik değerlerine bağlılık bu misyonun vazgeçilmez parçasıdır” açıklamasını yaptı.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu, Başkan Trump’ın VOA ve Radio Free Europe dahil olmak üzere ABD hükümetinin finanse ettiği bütün haber kuruluşlarını kapsayan USAGM’i yönetmek üzere aday gösterdiği Michael Pack’i değerlendiriyor.

Merkezi California’da bulunan muhafazakar Clarement Enstitüsü’nü yöneten ve daha önce de ABD’nin kar amacı gütmeyen kuruluşu Corporation for Public Broadcasting kuruluşunda çalışan Michael Pack, Trump tarafından USAGM’i yönetmek üzere 16 ay önce aday gösterilmişti. Senato tarafından onaylanması halinde Pack 2015 yılında eski Başkan Barack Obama tarafından atanan John Lansing’in yerini alacak.

Eylül ayı sonunda USAGM’den ayrılan Lansing ABD’de bağımsız ve kar amacı gütmeyen medya kuruluşu NPR’ın genel müdürü olarak göreve başladı.

Pack, 19 Eylül’de Kongre’de verdiği ifadede, USAGM yöneticisi olarak kurumun operasyonel etkinliğini ve çalışanların moralini arttırmak konularına önem vereceğini ve kurumun güvenilirliğine zarar veren etik skandalları da engelleyeceğini söylemişti.

Pack ABD Kongresi’ndeki ifadesinde, “Bütün kurum gazetecilerin bağımsız olduğu ve hiçbir siyasi etkinin kendilerine haberi nasıl aktaracakları ve ne söyleyeceklerini dikte etmeyeceği inancı üzerine kurulu. Bu güven olmadan, bana sorarsanız, kurum zarar görür” şeklinde konuşmuştu.

Voice of America, 1942 yılında Nazi propagandasıyla doğru ve tarafsız haber ve bilgi aktararak mücadele etmek amacıyla yayın hayatına başladı. Haftada 275 milyondan fazla izleyiciye 40’tan fazla dilde ulaşan VOA, ABD’nin en büyük uluslararası medya kuruluşu. Radio Free Europe Soğuk Savaş’ın başında Demir Perde’nin ardındaki izleyicilere sansürsüz haber aktarmak üzere kurulmuştu.

WASHINGTON, UHA Haber Ajansı

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir