Gündem

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu:“Türkiye E- Spor’da Global Marka olma yolunda”

UHA HABER / Gençlik ve Spor Bakanı Dr. M. Muharrem Kasapoğlu Türkiye’nin E-Spor’da global bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi.

Bakan Kasapoğlu, Turkuvaz Dergi Grubu’nun ekonomi dünyasına yön veren dergileri Para ve Forbes tarafından İninal E-Spor Arena’da gerçekleşen ‘E-Spor 2019 Zirvesi’nde, Türkiye’nin E-Spor’da kısa zamanda önemli mesafe kat ettiğini açıkladı.

“Çok kısa bir zaman içerisinde sektörün globalde ve Türkiye’de bu denli ivme kat etmesi gerçekten takdire şayan” olduğuna dikkat çeken Kasapoğlu, “Firmalarımız, sektörde gün geçtikçe ağırlığını daha da artırıyor. Oyuncularımız uluslararası düzeyde ülkemizi en güçlü şekilde temsil ediyor. İnanıyorum ki bilinçli ve stratejik düzeyde doğru adımlar atarsak, Türkiye dijital oyun sektöründe global bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam edecektir” dedi.

Bakan Kasapoğlu, E-Spor yazılımı, donanımı, markalaşmayı ve oyun geliştirme aktivitelerini içinde barındıran, büyüklüğü milyar dolarlarla ifade edilen dijital oyun sektörünün bir bileşeni bulunduğunu hatırlatarak,  bu aktivitenin Türkiye’nin dijital oyun pazarına da pozitif etkisinin bir hayli fazla olduğunu ifade etti.

“Hiçbir zaman kullanan değil, üreten ülke olmak durumundayız” diyen Kasapoğlu, “ve bu nedenle gençlerimizin üretimini, projelerini desteklemeye hazırız.” dedi.

Bakan Muharrem Kasapoğlu, yazılım, robotik kodlama, yapay zeka ve dijital icat ve girişimlerin bugünün dünyasını şekillendiren etkenler olarak öne çıktığını da belirterek, Endüstrinin 4.0’ın bile artık geride kaldığını vurguladı.

Endüstrinin 5.0’a doğru hızla ilerlendiğini de söyleyen Kasapoğlu, E-Sporun dezavantajlarından gençlerin korunması gerektiğini belirterek, “Bu aktivitenin oyunculara mental anlamda kazandırdıkları ve bilinçli bir şekilde icra edilmediği takdirde kaybettirdikleri var. Biz bu konuda da stratejik adımlar atmak ve olası tehlikelere karşı gençlerimizi korumak zorundayız. Bu nedenle E-Spor’da pedagogların da bilişimciler kadar önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Müfredata E-Spor dersleri koyulması için çalışıyoruz”

Türkiye E-Spor Federasyonu Başkanı Alper Afşin Özdemir ise, Türkiye’nin E-Spor’da daha yolun çok başında olduğunu, hedeflerinin Türkiye’yi bu alandaki lider ülkelerden biri yapmak olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile işbirliği yaparak liselerarası E-Spor turnuvaları düzenleyeceklerini ifade eden Özdemir, müfredata E-Spor dersleri koyulması için çalıştıklarının altını çizdi.

Turkuvaz Dergi Grubu Genel Müdürü Yasemin Gebeş, Türkiye’nin sektörde en hızlı gelişim gösteren ülkeler arasında yer aldığını ve geçen yıl dijital oyunlar pazar büyüklüğü sıralamasında 18’inci sırada yer alarak Ortadoğu ve Afrika bölgesinin lideri olduğuna dikkat çekti.

Yasemin Gebeş, E-Spor 2019’da Türkiye’nin bu sahada global güç haline gelebilmesi için neler yapılması gerektiğini tüm paydaşlarla tartışmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Para Dergisi Yazarı Volkan Akı’nın moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Bu Oyunu Nasıl Kazanırız’ panelinde IngameGroup Kurucu Ortağı Genco Alp, Riot Games Türkiye Direktörü Erdinç İyikul, Netmarble Türkiye Direktörü Mesut Üzümcü, WomenIn Games Başkanı Simay Dinç, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Seçkin Topaloğlu, Multiplayer Kurucu Ortağı Cihat Bakır şirketlerin E-Spor yatırımlarına uzun vadeli yaklaşmaları gerektiğini, ailelerin de çocukları desteklemesi gerektiğine vurgu yaptı.

E-Spor 2019’un ikinci panelinde ise Migros Marka İletişimi ve CRM Direktörü Kına Demirel, Pepsi Tüketici Promosyonları ve İş Ortaklıkları Müdürü Mehmet Behlil, LittleCesars Pazarlama Direktörü Pelin Çiftçioğlu Pure Ajans Başkanı Burak Gözalan’ın moderatörlüğündemarkalarının E-Spor stratejilerini anlattı.

“Fenomen ve Oyuncuların Gözüyle E-Spor’da Gelecek” paneli ise Zirve’nin en dikkat çekici panellerinden biri oldu. MultiplayerKurucu Ortağı Merthan Yalçın’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Ferit ‘WTCN’ Karakaya, Kemal ‘Kendine Müzisyen’ Can Parlak, Berke ‘Thaldrin’ Demir sektörün geleceğine ışık tuttu.

Zirve’nin kapanış oturumunda Self Made Human International Genel Müdürü Psikolog Emrah Yolaçve Uzman Psikolog Burak Otyakmaz, Turkuvaz Dergi Genel Müdür Yardımcısı Özgür Atanur moderatörlüğünde E-Spor’a Toplumsal ve Psikolojik Bakış Açısı hakkında bilgiler verdi.

HABER : Ebru GÜZEL

İSTANBUL, UHA Haber Ajansı

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir