Spor

Geleceğin karatecileri Ege Ligi’nden çıkacak

Geleceğin karatecilerini yetiştirmeyi amaçlayarak kurulan İller Arası Ege Karate Ligi’nin ilk ayağı hafta sonu Manisa’nın Salihli ilçesinde yapılacak.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın haberine göre, tarihte ilk paranın basıldığı Sart Mahallesi’nin bağlı olduğu Salihli’de ‘Lidya Sardesİller Arası Ege Karate Ligi‘ adı altında düzenlenecek müsabakalara  yaklaşık 700 sporcu ve 40 hakem katılacak.

Karate Federasyonu’nun destek verdiği bölgesel liglere bir yenisi daha eklenerek, Karate sporunun daha geniş kitlelere duyurulması ve geleceğin karatecilerinin daha iyi yetişmesi için ‘İller Arası Ege Karate Ligi’ kuruldu.

İlk ayağı bu hafta sonu Manisa’nın Salihli ilçesinde düzenlenecek turnuvanın sonraki etapları ise Uşak, Muğla ve Aydın illerinde yapılacak.

Dört ayaklı turnuvada başarılı olan sporcular İzmir’de final maçına çıkacak ve İller Arası Ege Karate Ligi’nde ilk 4’e kalan sporcular, İstanbul ve Trabzon liglerinin katıldığı Karate Biz’de finale katılacak.

İller Arası Ege Karate Ligi, Türkiye Karate Federasyonu Uşak İl Temsilcisi Dinçer Güngör, Muğla İl Temsilcisi Mustafa Kıvrak ve Karate Milli Takımı Antrenörü Bilal Gültekin’in öncülüğünde kuruldu.

Karate Milli Takım Antrenörü Bilal Gültekin, Ankara, Bursa, Balıkesir, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli ve Uşak’ta faaliyet gösteren Karatespor kulüpleri temsilcilerinin katılımı ile bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve bunun sonucunda da İller Arası Ege Karate Ligi’ni kurduklarını söyledi.

Bilal Gültekin, İller Arası Ege Karate Ligi’nin Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı’na Uluslararası Karate Hakemi Erdal Kurç, Organizasyon Kurulu Başkanlığı’na ise Denizli Bölgesi’nden Erdoğan Balık’ın getirildiğini belirtti.

29-30 Aralık tarihlerinde düzenleyecekleri müsabakaların ilk etabını, tarihte ilk paranın basıldığı yer olan ‘Lidya Sardes’ adı altında yapacaklarını ifade ederek,  İller Arası Ege Karate Ligi’nin başına ‘Lidya Sardes‘ koymalarını Salihli Kaymakamı Levent Kılıç’ın  istediğini açıkladı.

700 SPORCU 40 HAKEM

Bilal Gültekin, İller Arası Ege Karate Ligi’nin 4 etaptan oluşacağına vurgu yaparak, turnuvalara yaklaşık 700 spoucu ve 40 hakemin katılacağını ve turnuvanın sporcuların maç eksiğini de gidereceğinin altını çizdi.

İller Arası Ege Karate Ligi’nde başarılı olan sporcuların İstanbul’daki, İstanbul ve Trabzon liglerinde başarılı olan sporcuların katılımıyla ‘Karate Biz’de Türkiye final müsabakalarına katılacağını ve kaydeden Gültekin, geleceğin karatecilerinin de bu ligden çıkacağını ifade etti.

Karate Milli Takım Antrenörü Bilal Gültekin, Sporun diğer branşlarında olduğu gibi karatede de sporcunun ne kadar maç yaparsa tecrübesinin de o kadar arttığına dikkat çekti.

İller Arası Ege Karate Ligi’nin Turnuva havasında geçeceğini söyleyen Bilal Gültekin, turnuvanın düzenlendiği şehirlere de aynı zamanda katma değer sağlayacağını açıkladı.

Antrenör Bilal Gültekin, her zaman yanlarında olan ve Ege Ligi’nin hayata geçmesinde büyük destekleri olan Manisa Gençlik Spor İl Müdürü Yunus Öztürk’e de teşekkür etti.

 (UHA) Uluslararası Haber Ajansı ve (TÜHA) Türkuaz Uluslararası Haber Ajansı olarak, Türkiye’de ilk kez böyle bir organizasyonun ‘İller Arası Ege Karate Ligi’ öncülüğünü yapanları kutluyor, yollarının açık olmasını diliyoruz.

MANİSA, UHA HABER

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir