Dünya

Gazze Şeridi’ndeki gösterilerde iki Filistinli yaşamını yitirdi

UHA Haber / İsrail askerlerinin Filistinlilerin Gazze Şeridi’nde düzenlediği “Büyük Dönüş ve Toprak Yürüyüşü” gösterilerine müdahale etmesi sonucu iki Filistinli öldü, en az 99 kişi ise yaralandı.

Filistinlilerin Hamas’ın çağrısıyla Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki sınırda düzenlediği “Büyük Dönüş ve Toprak Yürüyüşü” adlı protesto eylemine on binlerce kişi katıldı. Filistin Sağlık Bakanlığı İsrail Ordusu’nun eyleme müdahale etmesi sonucu 17 ve 20 yaşlarında iki Filistinli’nin hayatını kaybettiğini, en az 99 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Yaralananlardan 10 kişinin silahla yaralandığı belirtildi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada yaklaşık 40 bin kişinin, yüksek güvenlik önlemleriyle korunan sınır bölgesinde toplandığı ve ordunun “taşkınlık yapan kişilere karşı önlem aldığı” bildirildi. Bölgede görev yapan muhabirlerin bildirdiğine göre Filistinli eylemciler sınırın diğer tarafındaki İsrailli askerlere taş atarak, otomobil lastiklerini ateşe verdi. İsrail Ordusu’nun göstericileri sınırdan uzak tutmak için göz yaşartıcı gaz kullandığı belirtiliyor.

Mısır arabulucu

Mısır İsrail ile Filistinliler arasındaki gerilimi azaltmak için arabuluculuk yapıyor. Mısır’dan gelen bir güvenlik delegasyonu, şiddet olaylarının geçen yıl olduğu gibi haftalarca sürecek bir boyuta ulaşmaması ve daha fazla kişinin ölmemesi için Gazze’de temaslarda bulunuyor. İlki 30 Mart 2018 tarihinde yapılan ve haftalarca devam eden “Büyük Dönüş Yürüyüşü” adı altında düzenlenen gösterilerde en az 258 Filistinli ile iki İsrail askeri hayatını kaybetmişti.

1976’dan bugüne toprak meselesi

Gösterileri izleyen gazetecilerin geçtikleri haberlerde eylemlere katılan Filistinlilerin sonuna kadar mücadele etmeye kararlı olduklarını dile getirdikleri bilgisine yer verildi.

Filistinliler her yıl 30 Mart tarihinde “Toprak Günü” adı altında protesto eylemleri ve çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyor. Söz konusu gün, 1976’da topraklarına el konulmasını protesto eden altı Filistinli göstericinin İsrail güvenlik güçlerince öldürülmesinin yıldönümü. Filistinlilerin her yıl bu tarihte başlattığı eylemler, “Felaket” günü olarak anılan 15 Mayıs’a, yani İsrail devletinin kurulduğu günün yıl dönümüne kadar devam ediyor.

© DOĞU KUDÜS, DW, UHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir