Ekonomi

Gaziantep’ten Nisan ayında aylık bazda rekor ihracat

UHA HABER / Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep’in Nisan ayında yüzde 22,2 oranında ihracat artışıyla aylık bazda rekor kırarak bugüne kadarki en yüksek ihracat rakamına ulaştığını ve Ankara’yı da geride bırakarak 5. sırada yer aldığını söyledi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın Gaziantep Sanayi Odası’nın internet sitesinden edindiği bilgiye göre, Gaziantep  geçen yıl 562 milyon 508 bin dolar olan Nisan ayı ihracatının yüzde 22,2 artışla 687 milyon 627 bin dolara ulaştı.

Adnan Ünverdi,  ilk dört aylık dönemde ise geçtiğimiz yıl 2 milyar 244 milyon 234 bin dolar olan Gaziantep ihracatının, bu yılın Ocak-Nisan döneminde yüzde 11,7 artışla 2 milyar 507 milyon 449 bin dolara ulaştığını açıkladı.

Nisan ayında Türkiye’den yapılan ihracatın yüzde 5,38 arttığına işaret eden Ünverdi, Gaziantep’in yüzde 22,2 ile Türkiye ortalamasının 4 katı ihracat yapma başarısı gösterdiğini açıkladı.

Başkan Ünverdi, Gaziantep’in Nisan ayında gerçekleştirdiği ihracatla iller bazında 5. sıraya yükseldiğini de hatırlatarak, bu rakamların elde edilmesini sağlayan sanayicileri, ihracatçıları ve emeği olan herkesi yürekten kutladığını belirtti.

Gaziantep’in ilk 4 ayda ülke ortalamasının üzerinde ihracat gerçekleştirerek, dış pazardaki gücünü bir kez daha ortaya koyduğunu açıklayan Ünverdi, tüm güçlüklere rağmen 2019 yılına ihracatta çok iyi başladıklarını ve iyi gittiğini söyledi.

Başkan Ünverdi, 2019 yılının Ocak ayında 12,2, Şubat’ta yüzde 9,1, Mart’ta yüzde 8,3, Nisan ayında ise yüzde 22,2 gibi rekor artış yaşadıklarına dikkat çekerek, Gaziantep’in şartlar ne olursa olsun çıtayı yukarı taşımaya devam edeceklerini kaydetti.

“Burada sanayicilerimizin, ihracatçılarımızın vizyonu ve mücadelesi takdire şayanadır” diyen Ünverdi, “Böylesi bir dönemde üretmek, üretime yatırım yapmak, üreterek kazanmak alın teri ve yürek işidir. Ben bu yürekli camiayı canı gönülden kutluyorum. İş vermek, aş, ekmek olmak en başta bir maneviyat işidir” dedi.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, dünyadaki sosyal, siyasal ve ekonomik gerilimlere de dikkati çekerek, ülke olarak kenetlenme zamanı olduğunun altını çizdi.

Ünverdi, “Ülkemiz üzerindeki baskıların hepimiz farkındayız. ‘Birliğimiz daim, gündemimiz ekonomi olsun’ cümlesi aslında her şeyi anlatıyor. Toplum olarak kenetlenmeli, ekonomiye odaklanarak reel adımlar atmalıyız. Ekonomi yönetiminden de bu doğrultuda hızla yapısal reformlar bekliyoruz” şeklinde kaydetti.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / GAZİANTEP

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

‘Pelin Çift ile Gündem Ötesi’ her Çarşamba ‘Diriliş’ Dizisinden sonra TRT 1 Ekranlarında..

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir