Şehir Haberleri

Gaziantepliler’in Olası Operasyon Endişesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon yapılacağının sinyalini vermesinin ardından gözler Suriye sınırına çevrildi.

VOA Orhan ERKILIÇ ile ilgili görsel sonucu

HABER : Orhan ERKILIÇ

GAZİANTEP, VOA, UHA

2016 yılında IŞİD’e karşı mücadele kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Özgür Suriye Ordusu ile birlikte Halep’e bağlı Cerablus bölgesine yaptığı Fırat Kalkanı Harekatı’na da tanıklık eden Gaziantep’in Karkamış ilçesindeki vatandaşlar, yapılan operasyonların sınırı terörden koruduğunu ancak kentin ekonomisini ve ruh sağlığını olumsuz etkilediğini vurguladı.

Fırat’ın doğusuna yönelik olası operasyonun da güvenlik açısından Karkamış’ı etkileyeceğini belirten Karkamışlı vatandaşlar, daha önce yaşanan operasyonlarda Türkiye tarafına isabet eden roket ve mermilerden vatandaşların zarar gördüğünü ifade etti.

VOA Orhan ERKILIÇ ile ilgili görsel sonucu”ABD’nin askerlerini çekmesi siyasi bir durum”

Karkamış sakinlerinden Müslüm Kara, ”Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları ile Fırat’ın batısında kontrol sağlandı, ben bir vatandaş olarak doğusunda böyle bir operasyon yapılmasına gerek yok diye düşünüyorum. Çünkü ülkede hayat pahalılığı var ve bu operasyonlar da daha da ekonomik sorun yaşanmasına neden oluyor. Bu vatandaşa yazık günah değil mi? ABD’nin askerlerini Fırat’ın doğusundan çekmesi ülkeler arası siyasi bir durum. Amerika bazen çıktım diyor, kaldım diyor, vatandaş olarak bizim aklımız buna yetmez. Sonuç olarak biz vatandaş olarak bu operasyonlardan endişeliyiz” dedi.

”Çocuklarımız en ufak bir siren sesinden korkar oldu”

Karkamış esnaflarından Niyazi Demir operasyonlardan dolayı sıkıntıda olduklarını vurgulayarak “Daha önce yapılan sınır ötesi operasyonlardan Karkamış esnafı olarak olumsuz etkilendik. Karkamış’ta kimse kalmadı, terkedilmiş bir kent gibi burası. Sanki savaş Türkiye tarafında oluyor gibi. Operasyon nasıl olacak, acaba yine Karkamış’a roket füze falan düşecek mi, bunun korkusu ile yaşıyoruz. Çocuklarımız en ufak bir siren sesinden bile korkar duruma geldi. Bu duruma bir çözüm bulunmasını istiyoruz. ABD oradan çekilse de başkaları gelecek zaten, bence bu durumda değişen bir şey olmayacak” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Karkamış Gümrük Kapısı’ndan yük götüren kamyon ve tırların geçişi sürerken kent merkezinde ise sessizlik hakim.

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir