Kültür-Sanat

Gaziantep Bakırcılar Çarşısına Yolculuk

UHA HABER / Bakırcılar şehri olarak bilinen Gaziantep, bakırı ve baklavasıyla dünyaya nam salmış bir şehrimizdir. Değerli okurlar bu şehre geldiğiniz zaman mutlaka yapmanız gereken 4 şey vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Mustafa Kemal ATATÜRKŞehrin girişinde bulunan Gaziantep Kalesini ziyaret etmek.

Bakırcılar Çarşısı’nı gezmek ve bakır eşyalar almak.

Meşhur Gaziantep Baklavasını yemek.Tatlının yanında ayran istemeyi unutmayın. İlk etapta ikisini bir arada düşünmeyebilirsiniz.Tadı düşündüğünüz gibi değil, inanın bu dediğimi yaparsanız bana dua edeceksiniz.

Bakırcılar şehrinin arka tarafında bulunan Hazreti Yuşa Türbesini de buraya gelmişken ziyaret etmeden gitmeyiniz.

Son diye bir şey yok. Gezmekten büyük bir zevk alacağınız bu tarihi kent bütün güzellikleriyle sizlere kucak açıyor. Buraya geldiğinizde  o meşhur Gaziantep fıstığını hem yiyin hem de sevdiklerinize götürmeyi unutmayın.

İstikametimiz Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep’te neler yapabileceğiniz hakkında bilgi verdikten sonra hep beraber Bakırcılar Çarşısı’nı gezmeye ne dersiniz. Bu anları yaşıyormuş gibi sizlere anlatmaya çalışacağım. Çok okuyan mı bilir yoksa çok gezen mi? İnanın, az buçuk gezmemiş olsaydım bu yazacaklarımın çeyreğini bile dile getiremeyecektim. O zaman biz gezelim en iyisi ama gezdiğimiz yerleri yaşamak, anlamak istiyorsak biraz da okumak şarttır. Bu söylemimiz doğrultusunda Bakırcılar Çarşısı Hakkından önceden bilgi vermek artık farz oldu.

Bakır, tarih boyunca insanoğlunun hayatını kolaylaştıran madenlerin başında geliyor. Elektrik gereçleri, taslar, tencereler birçok ürünü bakırla kolayca yapmak mümkündür. Eski çağlara bakıldığı zaman bir çağa bile adını vermiştir. Bakır Çağı adını bu dönemde bakırdan yapılan araç- gereçlerden almıştır. Aslında bakır ilk olarak Diyarbakır Çayönü’de çıkartılmıştır. Milattan önce 5.5000- 3.000 yıllarında Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te bakırcılık yapıldığına dair kalıntılara rastlanmıştır.

Büyük Bir Hayranlıkla Başlayalım

Bakırcılar; bakır ve bakırla çinkonun karışımında elde edilen pirinç tabaklarının işlenmesi sonucu günlük hayatımızda kullandığımız eşyaları üreten kişilerdir. Bakırcılık bir sanattır öyle sevmeden yapılamaz. Sevmeden yaparsan zaten o işin büyüsü bozulur. Bakırcılar çarşısında gördüklerimi ve bu çarşıda neler olduğunu görsellerle birlikte paylaşayım. Bu sayede en azından görmüş kadar olursunuz.

Bakırcılar çarşısı içerisinde 60 yakın bakır dükkanı vardır. Bu dükkanlar öyle koskoca bir dükkan değildir. Çoğu tek bir küçük oda büyüklüğündedir. Yan yana sıkışan dükkanlar içinde koskoca sanatkarları barındırıyor. Her dükkanda yaklaşık 4 usta çalışmaktadır. Ustaları görseniz fotoğraf çektiğim zaman bile kafasını kaldırıp bakmadılar. O kadar işlerine odaklanıyorlar ki gördüğünüz zaman çok şaşıracaksınız. Tabi fotoğraflarını çekmeden önce izin istedim, sonuçta bu gazeteciliğin en önemli ahlak kuralıdır. Öyle habersiz çekmek doğru değildir. İzin istediğimde “Tabi” deyip tekrardan işine pür dikkat odaklandı, işte o anda elimdeki fotoğraf makinesiyle deklanşöre bastım..

Fotoğraflar her şeyi o kadar güzel anlatıyorlar ki. Benim bu yazdıklarım sadece bir iki kelamdır. Bu fotoğrafı çekerken şu duygu içindeydim; Ustanın yaşı 55 vardır, ömrünün 40 yılını bu mesleğe vermiş. “O zaman onun hayatı ellerinde, yaşanmışlıkları, sevgileri ve hissettikleri hepsi bu elindeki çanakta, çömlekte.” Anlaşılan hayat bu kadar kısadır.

Ömür bir kısa film gelin bu güzelliklere tanıklık edin. Sağlıkla kalın.

Kader BASAYOĞUL / Araştırmacı Gazeteci

Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL
Kader BASAYOĞUL 1990 yılında Bingöl’de dünyaya geldi. İlköğretiminin ilk iki yılını Bingöl’ün Sancak beldesinde okuduktan sonra İlköğretiminin geri kalanına İstanbul’da devam etti. 2007 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. 2009 yılında girdiği üniversite sınavında Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Üniversite yılları boyunca İzmit Belediyesi’nin Sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 2012 senesinde Haber7.Com’da stajını yaptı. 2015 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayan Neoldu.Com’un ilk editör kadrosunda yer bulan Basayoğul, birçok alanda araştırma haberlerine imza attı.. 2017 yılında Neoldu.com’daki işinden ayrıldı. Şuanda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı'nda Araştırma Haberciği çalışmalarına devam eden Basayoğul, Fotoğrafçılığa olan ilgisinden dolayı Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünü de okudu. Bugüne kadar yaptığı Araştırma Haberler ile adından söz ettiren Kader Basayoğul, güzel sanatlara da olan hayranlığından, ileri düzeyde fotoğrafçılık kursuna devam ediyor,
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir