Sağlık & Yaşam

Gastronomi dünyasının prestijli ödülü Danimarka’ya

UHA Haber / Gastronomi dünyasının Olimpiyatları olarak bilinen Bocuse d’Or’da bu yıl altın madalyayı kazanan ülke Danimarka oldu.

Mustafa Kemal ATATÜRKDünyanın en iyi şeflerini bir araya getiren gastronomi yarışması Bocuse d’Or’da bu yıl altın madalyanın sahibi Danimarka oldu.

Fransa’nın Lyon kentinde düzenlenen yarışmada Danimarka’yı, İsveç, Norveç ve Finlandiya izledi.

Danimarkalı aşçı Toft-Hansen, Danimarka televizyonu TV2’ye yaptığı açıklamada, kendisine ödül getiren yemekte ardıç ve dağ kekiği gibi yerel malzemelere yer verdiğini söyledi.

12 ülkenin yarıştığı gastronomi yarışmasında, zengin mutfağı ve yemek kültürü ile öne çıkan Fransa altıncı oldu.

Fransa, 2013 yılından bu yana yarışmada ödül kazanamıyor. Amerika Birleşik Devletleri ise yarışmada dokuzuncu geldi.

Gastronomi dünyasının Olimpiyatları olarak görülen Bocuse d’Or 1987 yılında, Fransa’nın ünlü şeflerinden Paul Bocuse tarafından başlatıldı. Bocuse, geçtiğimiz yıl 91 yaşında hayatını kaybetmişti.

HABER : Veysel KAVRAYAN

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir