Avrupa

Frontex: AB sınırlarında göç durumu düzeliyor

UHA HABER / Frontex Müdürü Fabrice Leggeri, yıl başından beri AB’ye 30 bin düzensiz göçmenin giriş yaptığını söyledi. Leggeri, düzensiz göçmenlerin çoğunlukla Türkiye üzerinden Yunanistan’a giriş yaptığını belirtti. 

Avrupa Birliği Sınır Koruma Ajansı (Frontex) Direktörü Fabrice Leggeri, Avrupa Birliği’nin (AB) dış sınırlarında durumun düzeldiğini söyledi. Alman Die Welt gazetesine mülakat veren Leggeri, bu yılın başından beri AB genelinde sınırlardan düzensiz giriş yapanların sayısının 30 bin olarak kaydedildiğini belirtti. AB’ye düzensiz göçün daha çok Avrupa’nın güneydoğusunda, Yunanistan’da gözlemlendiğine dikkat çekti. Leggeri, “İnsanlar bu ülkeye ya Türkiye’den kara sınırı üzerinden ya da deniz yoluyla geliyor” dedi. Leggeri, “Ege Denizi’nin yine bir güzergâh olduğunu” da sözlerine ekledi.

Griechenland Flüchtlingslager Souda auf Chios
Yunanistan’ın Sakız Adası’nda bir sığınmacı kampı

Afganistan’dan gelenlerin en kalabalık düzensiz göçmen grubunu oluşturduğuna işaret eden Leggeri, “Giriş yapanların yaklaşık yarısı birkaç yıl İran veya Türkiye’de yaşıyor. Orada çalışıyor, örneğin orada artık kalma hakları olmayınca da tekrar göç ediyorlar” şeklinde konuştu. Frontex müdürü, “Hayatın daha değerli hâle getirilmesi için” göçmenlerin geldiği ülkelerle işbirliğinin artırılması yönünde AB’ye çağrıda bulundu. Leggeri, siyasetin sınır koruma odaklanmaması gerektiğini vurguladı.

AB’nin sınırları koruması için yaklaşık 5 bin memur görevlendirdiğini belirten Leggeri, “AB devletlerinin kağıt üzerinde toplam 115 bin sınır koruma memuru görevlendirdiğini tespit ettik. Ama bu doğru değil” dedi. Leggeri, neden bu kadar az görevli olduğunu belirleyebilmek için AB ülkeleri ile görüşmeler yürüttüklerini söyledi.

VARŞOVA, DW, UHA HABER

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir