Dünya

Fransa’dan Kıbrıs Rum Kesimine Liman Desteği

UHA HABER / Kıbrıs Rum Kesimi Savunma Bakanı Savvas Angelides, Fransız askeri uzmanların donanmaya ait bir üssü yenileme çalışmalarına destek verdiğini açıkladı.

Bu çalışmayla üssün limanına daha büyük savaş gemilerinin yanaşmasına olanak sağlanacak.

Savvas Angelides Sigma adlı özel televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Fransız mevkidaşıyla savunma işbirliği alanında Evangelos Florakis Donanma Üssü’nü yenileme çalışmasının bir sonraki aşamasına ilerlemeye olanak tanıyacak bir niyet beyanı imzaladığını açıkladı.

Angelides projenin amacının Rum Kesimi’nin Avrupa Birliği’nin kısaca PESCO olarak bilinen ortak askeri yatırımlar ve proje geliştirme programı aracılığıyla bölgesel güvenliğe daha fazla katkı yapmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Kıbrıs Rum Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, imzalanan niyet beyanının bir başka amacının, Rum Kesimi ve Fransa donanmalarının yararına daha geniş kapsamlı stratejik işbirliğini hayata geçirmek olduğu kaydedildi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / LEFKOŞA, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir