Avrupa

Fransa’da 2019’un başından beri 100 kadın öldürüldü

UHA HABER / Fransa’nın güneyindeki Cagnes-sur-Mer kentinde parçalanmış bir kadın bedeni bulundu. Ülkede bu yıl başından beri öldürülen kadın sayısı 100’e çıkarken hükümet kadına karşı şiddetle mücadele için acil önlemler paketini devreye sokuyor.

Son kadın cinayeti, Cagnes-sur-Mer’de yaşayan bir kişinin polise, otoparkta parçalanmış bir kadın cesedi gördüğünü ihbar etmesiyle ortaya çıktı.

Cesedin 21 yaşındaki Salome adlı bir kadına ait olduğu belirlendi.

Yerel medyadaki haberlerde Salome’un erkek arkadaşı tarafından öldürüldüğü belirtiliyor.

Görgü tanıklarından biri olayın cuma gecesi başladığını anlatırken “(Salome) Aklından geçenleri ona söylüyordu ve erkek arkadaşı bundan hoşlanmadı. Ona vurdu. Alıp duvara yapıştırdı. Kafasına ve midesine vurdu” dedi.

Salome’un 19 yaşındaki erkek arkadaşı gözaltına alınırken, savcılık cinayetle ilgili soruşturma başlattı.

Başbakan dernek ve polis temsilcileriyle buluştu

Fransa Başbakanı Edouard Philippe ise kadın dernekleri, barolar ve polis temsilcileriyle bir araya geldi.

Kadına karşı şiddetle mücadele için 1000 farklı noktada sığınma evleri açılacak.

Kadınların şikayetleri konusunda polisin neler yaptığı da denetlenecek. 2020 başından itibaren 400 polis karakolunda denetimler başlayacak.

Kadın cinayetlerini önlemek için 5 milyon euroluk bir bütçenin ayrılacağını belirten başbakan Philippe, hukuki süreçlerin de sadeleştirileceğini, kendilerini tehdit altında hisseden kadınların korunması için şartların iyileştirileceğini söyledi.

Philippe, kadınlara karşı şiddet uygulayan erkeklerin elektronik kelepçeyle takibe alınması fikrini de hayata geçirebileceklerini belirtti.

Ancak aile içi şiddetle mücadele eden dernekler bu önlemlerin yeterli olmadığını, bu sorunlamücadele için daha etkili yöntemlerin gerektiğini savunuyor.

Fransa İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre 2018 yılında 121 kadın öldürüldü.

2019’da ise bu sayı ilk 8 ayda 101’i buldu.

Pazar günü de güney Fransa da 92 yaşındaki bir kadın, 94 yaşındaki kocası tarafından öldürülmüştü.

Fransa, en fazla kadın cinayeti işlenen Avrupa ülkelerinden biri. Fransa’yı Almanya, İsviçre, İspanya ve İtalya takip ediyor.

PARİS, UHA Haber Ajansı

Mustafa SALMAN
Mustafa SALMAN
1974 yılında Kocaeli'nin Kartepe ilçesinin Eşme mahallesinde dünyaya geldi. Ilkokulu Eşme ilköğretim okulu; orta okulu izmit ortaokulu; lise öğrenimini Izmit Lisesinde tamamladı.Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler tanıtım ve reklamcılık bölümünden mezun oldu. Mustafa Salman; Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunda 3 dönemdir yönetim kurulu üyesi ve Basın sözcülüğü görevini sürdürüyor. Aynı zamanda Éşmespor kulübü 2 ncı başkanı. Kartepe Galatasaraylılar derneği genel sekreteri olarak görev yapmakta olup; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi. Uzun yıllar Türkiye Televizyon Muhabirleri Derneği yönetim kurulu üyesi ve genel sekreterlik ve Kocaelisporlular derneğinde yönetim kurulu üyeliği ve basın sözcüsü görevinde de bulundu. Sırasıyla Sabah gazetesi, ATV, SHOW TV; YAVUZ TV de uzun yıllar gazetecilik ve muhabirlik yapan Mustafa Salman; Uluslararası Haber ajansı genel yayın yönetmeni ve yayın kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Evli 2 çocuk babası olan Salman'ın; basın meslek hayatında birçok ödülü bulunmaktadır.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir