Avrupa Dünya

Fransa İranlı Mühendisi ABD’ye İade Edebilir

UHA HABER / Bir İran firması adına yasa dışı yollardan Amerikan teknolojisi ithal etme girişiminde bulunan ve Fransa’da gözaltına alınan İranlı mühendisin ABD’ye iade edilmesi gündemde.

41 yaşındaki Jalal Rohollahnejad, Tahran’dan Moskova aktarmalı Fransa’ya uçmuş ve 2 Şubat’ta Nice Havaalanı’nda gözaltına alınmıştı. Aix-en-Provence mahkemesi, Rohollahnejad’ın kefalet talebini reddetti ve ABD’ye iade edilmesi kararı aldı.

ABD, Rohollajnejad’ın ABD’den endüstriyel mikrodalga sistemlerini askeri amaçlarla kullanmak üzere İran’a ithal etmeye çalıştığından şüpheleniyor.

ABD’li müfettişler, mühendisin İran Devrim Muhafızları’yla bağlantılı bir şirket adına hareket ettiğini savunuyor.

İranlı mühendisin avukatıysa, ABD’nin çıkardığı tutuklama kararının tamamen siyasi olduğunu ve müvekkilinin iadesini reddetmeyi sürdüreceğini söyledi.

İranlı Jalal Rohollahnejad’ın ABD’ye iadesi için Fransa Başbakanı’nın onayı gerekiyor.

ABD, 2015’in Mayıs ayında imzalanan Tahran’ın nükleer programıyla ilgili anlaşmadan çekildikten sonra İran’da birçok sektörü hedef alan yaptırımları yeniden uygulamaya sokmuştu.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / PARİS, VOA

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir