Dünya

Filistin Devlet Başkanı Abbas’tan İsrail-Filistin barış müzakereleri açıklaması

ne mutlu türküm diyene indir ile ilgili görsel sonucu

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’le siyasi müzakereleri reddetmediklerini ancak uluslararası hukuka uymayan hiçbir çözümü de kabul etmeyeceklerini söyledi.

Ramallah’ta Bulgaristanlı mevkidaşı Rumen Radev’le görüşen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ortak basın toplantısında konuştu. Abbas, İsrail’le siyasi görüşmeleri hiçbir zaman reddetmediklerini, uluslararası hukukun dışında bir çözüme de kesinlikle razı olmayacaklarını söyledi.

Barışın gerçekleşmesi için müzakere ve diplomatik çabaların önemine değinen Abbas, 1967 sınırları dahilinde bağımsız Filistin Devleti’nin kurulmasının gerekliliğini yineledi.

“Hamas her şeyi teslim etmeli”

Filistin Devlet Başkanı, Gazze’de son dönemlerde yaşanan “yetki” tartışmasına da değindi. Abbas, sözlerine şöyle devam etti:

“Yeniden söylüyorum. Birlikte kurmuş olduğumuz hükümete her şeyi teslim etmeleri gerekiyor. Bunların başında da güvenlik yetkisi geliyor. Bu, Mısır’ın gözetiminda yaptığımız anlaşmadır. Ancak şu ana kadar bunu yerine getirmediler. Yerine getirildiği zaman biz sorumluluğu üzerimize alırız. Aksi takdirde Mısır’ın çabalarının boşa çıkarılmasının akıbetini Hamas yüklenecektir.”

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev de, ülkesinin Filistin-İsrail anlaşmazlığında barışçıl çözüme destek verdiğini belirtti. Radev bu konuda Avrupa Birliği’yle (AB) uyum içinde olduklarını vurguladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun da anlaşmazlığın çözümünden yana olduğunu ifade eden Radev, çözüme katkı sunmak isteyen herhangi bir devletin çabalarının küçümsenmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Radev, Abbas’la görüşmesinden önce bugün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya gelmişti.

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir