Gündem Şehir Haberleri

Fikri farklılıkların farkında olmak

Selçuklu Düşünce Kulübü,farklı kesimlerden öncü isimleri biraraya getirerek ortak aklı geliştirmek ve fikrî farklılıklara farkındalığı arttırmak amacıyla İzmit’te başlattığı ‘FİKRÎ FARKINDALIKLARIMIZ’ konulu  toplantılarının 2’ncisini gerçekleştirdi.

ne mutlu türküm diyene indir ile ilgili görsel sonucuErbakan Vakfı Marmara Bölge Sorumlusu Mehmet ARAS, Gazeteci-yazar Mustafa KÜPÇÜ, Avukat Naci KARA ve işadamı Fikret HOCAOĞLU’nun 4 eğilim temsilcisi olarak katıldığı toplantının moderatörlüğünü ise Selçuklu DK Başkanı Süleyman Pekin yaptı.

Selçuklu Düşünce Kulübü mensuplarının katıldığı toplantıda ilk sözü alan Mehmet Aras; Erbakan’la tanışarak Millî Görüşçü olmasından Köseköy Belediye Başkanlığı’na, işçilikten Çelik İş Sendikası Genel Başkanlığı’na, Refah-Fazilet-Saadet gibi partilerde meclis üyeliği, İl Başkanlığı ve G.İ.K. üyeliğine kadarki mücadele sürecinden Erbakan Vakfı’nın partileşip partileşmeyeceği konularına kadar bir çok hususta yaşadıklarını hayat felsefesiyle birlikte aktardı.

Fikri farklılıkların farkında olmakGazeteci-Yazar Mustafa Küpçü de; pazarcılıktan Ankara Ünv. Siyasal’a, belediyecilikten SHP İl Başkanlığı’na, yazarlık ve televizyon programcılığından üniversite hocalığına, Atatürkçü Düşünce Derneği ile KYÖD Başkanlığı’ndan tiyatro çalışmalarına değin yaşam öyküsünü ilkeleri ve araştırmacı kimliğiyle birlikte takdim etti.

Avukat Naci Kara ise; Şavşat Ortaokulu’nda Alparslan Türkeş’le ilgili bir gazete kupürüyle başlayan Ülkücülük fikrinden 80 öncesindeki üniversite (Erzurum Atatürk) yıllarında can pazarına, on yılı aşkın bir zaman yaptığı öğretmenliğinden sonradan avukatlıkta karar kılmasına, Körfez Belediye Başkan Adaylığı’ndan MHP İlçe Başkanlığı’na ve oradan da İYİ Parti İlçe II. Başkanlığı’na kadarki hayat tecrübelerini teşhis ve tespitlerle birlikte sundu.

Son olarak söz alan Fikret Hocaoğlu da; Kaymakamlık ve Valilik hayali için girdiği Marmara Ünv. Kamu Yönetimi tahsili ve Bizim Ocak İl Temsilciliği’nden askerde yaşadıkları sonrası siyasetçi olma kararı ve Refah – MGV çizgisine varışını, Fazilet Partisi Belediye Meclis Üyeliği’nden muhafazakâr demokrat kimliğiyle AK Parti kuruculuğu ve İl Başkan Yardımcılığı’na, Mazlum-Der İl II.Başkanı olarak 28 Şubat’ta yargılanmasından İl Genel Meclisi Üyeliği esnasında gerçekleştirdiklerine değin hayata bakışını ve görüşlerini anlattı.

Fikrî farkındalıkların ilkelerin kardeşliğine dönüşüp dönüşmeyeceği konulu ikinci tur ve sonrasında dinleyicilerin de soru, öneri ve katkılarının değerlendirildiği toplantıda ortak kabule dair ilginç saptamalar zihinlerde yer tuttu. Örneğin :
• İster sağda ister solda, pisliğe bulaşmamış insan vatanseverdir.
• Siyasetin finansmanı kirlidir ve tabana dayalı siyaset yapılmamaktadır.
• FETÖ Kur’ansız bir İslam’dan doğduysa âyet kültürünün yerini rivâyet kültürü almamalı.
• Tarih gibi dinin de birleştirici etkisi ortadan kaldırılmıştır.
• Hayat üçgenimiz; Sandık başı – Musalla taşı – Mahşer başı (terazi)
• Siyaset farklı gruplar arasında çıkar ve iktidar mücadelesidir.
• Demokrasiyi daha ailemiz için(de) bile öğrenemedik.
• İsrail, satın aldığı topraklarda kurulan bir devlettir.
• Doğa bizden intikam alıyor, bir büyük felaketin eşiğindeyiz.
• En yoğun ayrışmanın yaşanacağı bir döneme giriyoruz.
• Hukukun iflas ettiğini görmek gerek.
• Yanlışa yanlış demek bir ilkedir.
• Mesele; davayı değil fikri iktidar yapmak ve sistemi değiştirecek adamlar yetiştirmek.
• Devleti bir rant kapısı olmaktan çıkarmak için şeffaflık, adalet ve liyakat esas alınmalıdır.
• Bizim birbirimizi anlamaya ihtiyacımız var.

KOCAELİ, UHA HABER

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir