Ekonomi

Fiat Chrysler ve Renault’nun birleşme anlaşması çöktü

UHA HABER / Fiat Chrysler (FCA) ve Renault otomobil şirketlerinin birleşme anlaşması, kararın ilanından 10 gün sonra çöktü.

35 milyar dolarlık piyasa değerindeki birleşme kararından İtalyan-Amerikan ortaklığındaki FCA’nın çekilmesiyle, söz konusu şirketin ve Fransız Renault’nun hisseleri hızla değer kaybetti.

Anlaşmadan çekilen FCA, “Fransa’nın mevcut siyasi koşulları böyle bir birleşme kararının başarılı işleyebilmesi için uygun değil” açıklamasında bulundu.

Birleşme olsaydı dünyanın en büyük üçüncü otomobil şirketi olacaktı

Söz konusu birleşmenin gerçekleşmesi durumunda, Japon Toyota ve Alman Volkswagen’in ardından, mevcut piyasa değeriyle dünyanın en büyük üçüncü otomobil şirketi kurulmuş olacaktı.

Renault şirketinin yüzde 15’lik hisse payına sahip Fransız hükümeti, söz konusu birleşme kararını olumlu karşılamıştı.

Öte yandan Fransız hükümeti, söz konusu birleşme kararında olduğu gibi genel anlamda piyasa müdaheleleri nedeniyle eleştiriliyor. Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise ‘piyasa dostu’ politika vaatleriyle göreve gelmişti.

Söz konusu birleşme anlaşmasının çökmesinin ardından uzmanlar, Renault şirketinin Avrupa’nın durgun otomotiv sektöründe sıkışma riski taşıdığı yönünde analizler yapıyor.

HABER : Zehra YILDIZ

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / ROMA, EURONEWS

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir