Gündem

FETÖ’nün Birleşik Krallık Yapılanması

SETA Genel Koordinatör Prof. Dr. Burhanettin Duran,  SETA’dan Enes Bayraklı, Hacı Mehmet Boyraz ve Oğuz Güngörmez’ in kaleme aldıkları ‘FETÖ’nün Birleşik Krallık Yapılanması’yla ilgili raporu (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendirdi.
Prof. Dr. Burhanettin Duran, ile ilgili görsel sonucu
Prof. Dr. Burhanettin Duran, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) yeni nesil bir terör örgütü olduğuna dikkat çekti ve Kırk yılı aşkın bir süredir Türkiye’de devlet mekanizmasının içine sızmayı ve siyasi otoriteyi ele geçirmeyi hedeflediğini açıkladı.
Takiye yöntemini kullanarak devletin kritik kurumlarını ele geçiren FETÖ’nün siyasi emellerine ulaşmak için –doğrudan terör faaliyetleri de dahil olmak üzere– birçok yola başvurduğunu hatırlatan  Prof. Dr. Burhanettin Duran, “Bu çerçevede 17-25 Aralık sürecinde emniyet ile yargı üzerinden, 15 Temmuz’da ise askeri darbe girişimiyle siyasi otoriteyi gasp etmek istemiştir. Bu girişimler karşısında Türkiye topyekün bir irade ortaya koyarak FETÖ’yü püskürtmüştür” dedi.
Prof. Dr. Burhanettin Duran, Türkiye’nin, FETÖ ile mücadelede somut adımlar attığını ve bu amaç doğrultusunda bugüne kadar büyük bir mesafe ka tetdiğini, ancak FETÖ’nün yurt dışında kurduğu ağlarla Türkiye karşıtı faaliyetlerini ülke dışında sürdürdüğünü ifade etti.
“Türkiye aleyhine yapılan bu dezenformasyon ve kara propaganda kampanyalarını bazı Batılı ülkelerin siyasi hedefleri doğrultusunda kullandıkları da görülmektedir” diyen Prof. Dr. Burhanettin Duran, “Bu nedenle Türkiye, FETÖ’ye karşı yurt dışında da çok yönlü mücadeleye girişmiştir. Nitekim Ankara, FETÖ’nün terör bağlantılarını, militanlarını ve amaçlarını kanıtlarıyla ilgili ülkelere sunarak hukuki bir mücadele vermektedir. Bununla birlikte FETÖ ile mücadelede ilgili ülkelerin kamuoylarını bu örgütün işlediği suçlar ve antidemokratik yapısıyla ilgili bilgilendirmek de hayati önemi haizdir” dedi.
Prof. Dr. Burhanettin Duran, FETÖ ile mücadelede birçok Avrupa ülkesinin Türkiye’ye destek vermek bir tarafa maalesef örgüt militanlarına kucak açar konuma gelmiş ve bu durum da Ankara ile ilişkilerinin bozulmasına neden olmuştur. Belirtmek gerekir ki FETÖ’ye verdiği destekle Avrupa kurucu değerleriyle de ters düşmüştür” şeklinde değerlendirdi.
Avrupa’nın kanlı bir askeri darbe girişimine imza atmış FETÖ’nün antidemokratik bir terör örgütü olduğunu görmezden gelerek destek sağlamasının demokrasi vurgusunu her şeyden üstte tutan kıta ülkeleri için ciddi bir çelişki meydana getirdiğine vurgu yapan Prof. Dr. Burhanettin Duran, Avrupa’nın genelindeki FETÖ desteğine rağmen Birleşik Krallık’ın oldukça farklı bir politika benimsediğini ve Türkiye’nin örgütle mücadelesine destek verdiğini anlattı.
Birleşik Krallık Devlet Bakanı: 15 Temmuz'u hala..
Birleşik Krallık Devlet Bakanı Alan Duncan
Prof. Dr. Burhanettin Duran, “Örneğin Birleşik Krallık Devlet Bakanı Alan Duncan darbe girişiminden hemen sonra Türkiye’yi ziyaret etmiş ve kendi hükümetinin Ankara ile dayanışma halinde olduğunu belirtmiştir. Bu ziyaretten sonra sırasıyla Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson ve Başbakan Theresa May Türkiye’ye ziyaretlerde bulunarak bu desteğin devamlılığını göstermiştir” dedi.
Richard Moore ile ilgili görsel sonucu
Birleşik Krallık’ın Ankara’daki eski Büyükelçisi Richard Moore
Birleşik Krallık’ın Ankara’daki eski Büyükelçisi Richard Moore’nın da birçok kez “15 Temmuz darbe girişiminin arkasında Gülen yapılanmasının olduğunu biliyoruz” açıklamasıyla Londra’nın resmi desteğini açıkça ortaya koyduğunu  ifade eden Prof. Dr. Burhanettin Duran, yine de Birleşik Krallık kamuoyunda FETÖ’ye karşı yekpare bir görüntünün bulunmadığını hatırlarak ve bu anlamda örgüte yönelik ciddi bir kafa karışıklığının olduğunun görüldüğüne dikkat çekti.
Prof. Dr. Burhanettin Duran, Özellikle ana akım medyanın FETÖ’ye vermiş olduğu destek ve bazı parlamenterlerin örgüt kuruluşlarıyla geçmişten gelen ilişkisinin iki ülke arasında önemli bir açmaz olarak göze çarpmakta olduğunu söyledi.
Akın İpek ile ilgili görsel sonucu
FETÖ’nün üst düzey yönetiminde yer alan Akın İpek
Benzer şekilde FETÖ’nün üst düzey yönetiminde yer alan Akın İpek gibi isimlerin tüm girişimlere rağmen iade edilmemesinin, Türkiye tarafından eleştiri konusu yapılmakta olduğunu belirtenProf. Dr. Burhanettin Duran,  “Bu çerçevede FETÖ’nün Birleşik Krallık’taki yapılanmasına dair şu ana kadar hazırlanan en kapsamlı çalışma olan elimizdeki bu rapor örgütün faaliyetleriyle ilgili detaylı bir değerlendirmenin yanı sıra karar alma mekanizmalarında bulunan yetkililere bundan sonra neler yapılabileceğine dair pratik ve makul politika önerileri de sunduğunu kaydetti.
Ataner YÜCE ile ilgili görsel sonucu
HABER : Ataner YÜCE
KAYNAK : SETA, UHA HABER
Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir