Şehir Haberleri

FETÖ’den Arınma Süreci ve Yargılamalar

UHA Haber / SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Nebi MİŞ, TSK’nın FETÖ’den arındırılma süreçlerinde hâlâ rakamların yüksek olmasının, ister istemez kamuoyunda birtakım soruları da gündeme getirdiğini, sorulardan en önemlisinin, 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden epeyce bir zaman geçmesine rağmen, hâlâ arındırmanın tamamlanamamış olması üzerine olduğunu açıkladı.

Doç. Dr. Nebi MİŞ, ile ilgili görsel sonucu“Son dönemde hemen hemen her hafta, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki FETÖ operasyonları ile ilgili haberlerle güne başlıyoruz” diyen Doç. Dr. Nebi MİŞ, “Zaman zaman diğer devlet kurumlarından da, az da olsa, FETÖ’cülerin uzaklaştırıldığına dair haberler çıkıyor” dedi.

Doç. Dr. Nebi MİŞ, “TSK içinde bugüne kadar FETÖ’cüler kendisini hâlâ gizleyebildiyse, diğer kurumlarda FETÖ arındırma ve temizlik süreçlerinin sona erip ermediği ile ilgili” olduğuna dikkat çekti.

Devletin FETÖ’den arındırılmasının belirli bir zaman almasının kaçınılmaz olduğuna vurgu yapayan Doç. Dr. Nebi MİŞ, önemli olanın devletin FETÖ tehdidine karşı mücadelede kararlılığını sürdürmesi ve diğer taraftan da devletin kararlılığının tüm kurumlarda ve aynı hassasiyetle devam ettirilmesinin de elzem olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Nebi MİŞ, TSK içindeki FETÖ’cülere karşı son aylarda giderek hızlanan operasyonların, aslında bir süreçle ilgili olduğunun anlaşıldığını ifade etti.

Sürecin bir tarafında, yargı ve güvenlik birimlerinin örgütün yapısı ve işleyişi ile ilgili, ankesörlü telefon ve ardışık arama gibi yöntemler üzerinden zamanla yeni bilgilere ulaşması bulunduğunu aktarak Doç. Dr. Nebi MİŞ, bu tip yöntemlerin ortaya çıkarılmasıyla da, TSK yapılanmasındaki kripto FETÖ’cüler çözülmeye başladığını, hakkında soruşturma başlatılan askerlerin yarıya yakınının itirafçı olduğunu, itirafların neticesinde de sivil imamlara ulaşmanın daha da kolaylaştığını açıkladı.

Doç. Dr. Nebi MİŞ, “Sürecin diğer tarafında ise, aslında TSK içinde belirlenen FETÖ’cülerin hepsinin bir anda gözaltına alınmadığı gerçeği var. Özellikle aynı anda birçok FETÖ’cünün gözaltına alınması durumunda, gözaltı süresinin dört gün olduğu dikkate alındığında, sorgulama, savunmalarını alma ve mahkemeye sevk etme süreçleri yeterince titizlikle yapılamayacağı için böyle bir uygulamanın yapıldığı anlaşılıyor” şeklinde kaydetti.

“Aslında TSK’nın FETÖ’den arındırma süreçlerindeki rakamlara bakıldığında yargı ve süreci yöneten güvenlik birimlerinin doğru yolda olduğu da görülüyor” diyen Doç. Dr. Nebi MİŞ, Millî Savunma Bakanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığı’nın geçtiğimiz hafta, basını terörle mücadele konusunda bilgilendirdiğini, söz konusu bilgilendirmede tüm terör örgütleri ile mücadelede güncel rakamların açıklandığını, buna göre, bugüne kadar, FETÖ ile mücadele kapsamında 15 bin 2013 personel, TSK’dan ihraç edilmiş. Ayrıca, 6 bin 838 personel hakkında da adli ve idari işlemin sürdüğü’nün duyurulduğunu hatırlattı.

Doç. Dr. Nebi MİŞ, Adli ve idari işlemin sürdüğü kişilerin bir kısmının firari, bir kısmının itirafçı olduğu ve bir kısmının da açığa alındığını belirtmek gerektiğine dikkat çekerek, özellikle OHAL’den sonraki arındırma ve temizlik süreçlerinin daha uzun süreye yayıldığının da bilindiğini belirtti.

“OHAL, Temmuz 2018’de kaldırıldı. Söz konusu tarihten Ocak 2019’a kadar yapılan operasyonlarda TSK’da toplam gözaltına alınan FETÖ şüphelisi 4 bin 340” diyen Doç. Dr. Nebi MİŞ, bunlardan itirafçı olup adli kontrolle serbest bırakılanların 2 bin 183 kişi, tutuklananların ise bin 565 kişi ve sayıların her hafta değiştiğini açıkladı.

Doç. Dr. Nebi MİŞ,FETÖ üyeliği operasyonlarının aksine, 15 Temmuz’da fiilî darbe girişimine katılanlarla ilgili davalarda sona yaklaşıldığını hatırlatarak, sanık sayılarının çokluğuna ve dava dosyalarının çok geniş olmasına rağmen, bu alandaki yargılamaların hızlı, etkin ve adil yapıldığı ile ilgili genel bir kanaat oluştuğunu, Toplam 289 fiilî darbe davasından 241’i karara bağlandığını ve 48 davanın görülmesine ise devam edildiğine vurgu yaptı.

Devam eden ve karara bağlanmayan davaların içinde en uzun sürmesi beklenen, 475 sanıklı Akıncı Üssü Davası olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Nebi MİŞ, önceki gün itibarıyla bu davada savcının mütalaasını tamamladığını, ve savcının, darbeyi Akıncı Üssünden yöneten sivil imamlara, 79’ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istediğini ve dolayısıyla, bu davanın da bundan sonra çok uzun sürmeyeceğini ifade etti.

SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Nebi MİŞ, Devletin FETÖ’den arındırılmasının bir süreç olduğunu bilmek gerektiğini hatırlatarak, bugüne kadar ortaya çıkan uygulamalara bakıldığında epeyce de süreceğinin anlaşıldığını ve dolayısıyla, bu konuda devletin tüm kurumlarındaki kararlılığın ilk günkü gibi devam etmesinin, Kamuoyu oluşturucularının da FETÖ konusunda toplumsal hassasiyetin sürmesi için sorunun takipçisi olmalarının zorunlu olduğunu kaydetti.

HABER : Ataner YÜCE

***

Nebi Miş

Siyaset Araştırmaları Direktörü
Lisans (2003) ve yüksek lisans (2005) eğitimini Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlayan Nebi Miş, doktorasını (2012) “Türkiye’de Güvenlikleştirme Siyaseti 1923- 2003” başlıklı teziyle tamamladı. Doktora sürecinde bir yıl süreyle Belçika Katholieke Universiteit Leuven’de araştırmacı olarak bulundu. Siyasal sistemler ve kurumlar, demokratikleşme, Kürt meselesi, sivil-asker ilişkileri, Türkiye’de güvenlik siyaseti, İslamcılık ve Ortadoğu’da demokratikleşme konuları üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca bu konularda İngilizce ve Türkçe makaleleri yurt içinde ve dışında farklı akademik dergilerde yayınlanmıştır. Demokrasi Nöbetleri: Toplumsal Algıda 15 Temmuz Darbe Girişimi, Türkiye’de Siyasal Sistemin Dönüşümü ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi, AK Parti’nin 15 Yılı: Siyaset, Turkey’s Presidential System: Model and Practices kitaplarının ortak yazar ve editörüdür. Nebi Miş halen Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde ve Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü’nde dersler vermektedir. Aynı zamanda SETA Siyaset Araştırmaları Direktörlüğü görevini yürütmektedir.

 

 

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir