Gündem

FETÖ Sadece Türkiye’de Değil, Faaliyet Gösterdiği Tüm Ülkelere Tehdit Oluşturuyor

UHA HABER / Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, Fetullahçı Terör Örgütü’ne ilişkin Batı devletlerinin, bu örgütün sadece Türkiye’ye değil faaliyet gösterdiği tüm ülkelere tehdit oluşturduğunu anlaması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin saygın, bağımsız , düşünce ve yayın kurulu SETA Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı, Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği ve Anadolu Ajansı (AA)  iş birliğinde, 15 Temmuz anma etkinlikleri çerçevesinde “Darbe Girişiminin 3’üncü Yılında Fetullahçı Terör Örgütü’nü (FETÖ) Anlamak” konulu panel gerçekleştirildi.

Panelin moderatörlüğünü SETA Brüksel Koordinatörü ve Avrupa Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Enes Bayraklı yaptı.

Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, panelde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ve tüm siyasi partilerin ortak duruşuyla, sokağa dökülen milyonlarca Türk halkının destansı biçimde darbe girişimini önlediğini söyledi.

Büyükelçi Gümrükçü, 30 yıldır FETÖ’cülerin başta ordu, emniyet, Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere tüm devlet kurumlarına sızdığını ifade etti.

“15 Temmuz darbe girişimi aysbergin görünen kısmı” diyen Büyükelçi Gümrükçü, darbenin altında ise karanlık eylemlerden oluşan bir dağ bulunduğunu, bu eylemler arasında din istismarı, zihinlerin radikalleştirilmesi, kara para aklama ve yabancı istihbarat güçlerine taşeronluk olduğuna dikkat çekti.

Büyükelçi Gümrükçü, Batı devletlerinin, bu örgütün (FETÖ) sadece Türkiye’ye değil, faaliyet gösterdiği tüm ülkelere tehdit oluşturduğunu anlaması gerektiği belirterek, FETÖ’nün karanlık eylemlerinin eğitim ve sivil toplum kisvesi altında sürdürdüğünün altını çizdi.

“Darbe demokrasiye bir saldırıydı”

Belçika’daki Gent Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dries Lesage ise 15 Temmuz darbe girişiminin bir tiyatro değil gerçek olduğunu hatırlatarak, darbenin demokrasiye bir saldırı ve ciddi bir insan hakları ihlalini oluşturduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Lesage, darbe girişiminin arkasında “Gülencilerin” olduğuna dair yığınla güvenilir delil bulunduğuna dikkat çekerek,  bunların büyük ölçüde belgelendirildiğini, ancak Batılı hükümetler tarafından göz ardı edildiğinin altını çizdi.

TEPAV Bölge Çalışmaları Program Danışmanı Prof. Dr. Hilmi Demir de yaptığı konuşmada, terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’in bütün mesajlarında militarist bir öykünme bulunduğunu ve tüm örneklerinin güç odaklı olduğunu söyledi.

“FETÖ gibi kült yapılar bulundukları toplumun tüm sinir uçlarına yayılırlar” diye konuşan Prof. Dr. Demir, Batılı ülkelerin de bu konuda çok dikkatli olmaları ve tehlikeyi görmeleri gerektiğini ifade etti.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Veysel Kurt da konuşmasında, FETÖ’nün Türkiye’de açık topluma düşman, paralel bir toplum yaratma peşinde olduğuna değinerek, bunun Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye ilişkin vizyonuna taban tabana zıt olduğuna dikkat çekti.

“Avrupalı dostlarımızın şunu görmesi gerekiyor” diyen Veysel Kurt, artık FETÖ’nün, Türkiye’ye karşı kullanılabilecek güçlü bir aparat olmadığını, Avrupalı bazı ülkelerin Türkiye’yi karşısına almak pahasına FETÖ’ye sahip çıkmasını anlamakta güçlük çektiğini kaydetti.

Darbe Girişiminin 3’üncü Yılında Fetullahçı Terör Örgütü’nü (FETÖ) Anlamak” konulu Panelin ardından da aynı mekanda, AA’nın 15 Temmuz gecesi çektiği fotoğraflardan oluşan serginin açılışı gerçekleştirildi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / BRÜKSEL

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir