Gündem

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç,’FETÖ ile ilgili 85 koli belge verildi, ABD ipe un seriyor’

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç TRT’ye verdiği özel demeçte 2017 yılını değerlendirdi. 2018’e ilişkin beklentilerini anlattı.

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, “FETÖ konusunda bırakın iadeyi daha yargı süreci başlatılmış değil. Ben bu konuda ipe un serildiği kanaatindeyim. FETÖ elebaşı Gülen ile ilgili bu yıl içerisinde Amerikan yönetiminin mali bir takım adımlar atma olasılığı bulunuyor.” dedi.

Büyükelçi Kılıç, Hakan Atilla davasının hukuki değil siyasi içerikli bir dava olduğunu ve Amerikan hukuk sistemine de aykırı olduğunu belirtti.

Kılıç, Başkan Trump’ın iyi niyetli tavrının özellikle terör örgütü YPG konusunda diğer kurumların alacağı kararlara yansımasını ümit ettiklerini belirtti.

Türkiye’nin Washington Büyükelçi Serdar Kılıç TRT’nin sorularını cevaplandırdı.

Kılıç, terör örgütü YPG’ye verilen silah ve eğitim desteğinden, FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi sürecine, vize krizinde yaşananlardan Türk-Amerikan toplumuna pek çok konuda açıklamalarda bulundu.

Büyükelçi Kılıç Hakan Atilla davasının Amerikan hukuk sistemine de aykırı olduğunu belirterek Türkiye’nin ambargoya uyma yükümlülüğü olmadığını söyledi.

Amerika’nın uyguladığı karar aldığı ambargoyu uygulamak zorunda mıyız? Amerikan şirketleri için bu geçerli olabilir ama siz, Türk şirketlerine böyle bir zorunluluğu nasıl getirirsiniz? BMGK kararı yok ortada. Amerikan bankaları ve Amerikan doları kullanılmış. Uluslararası ticarette Amerikan dolarının kullanılmasını isteyen Türkiye mi?

Büyükelçi Kılıç FETÖ elebaşı Gülen’in iadesine ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Darbenin gerçekleştirildiği üs olan Akıncı üssünde yakalanan siviller var ve bu sivillerden iki tanesi darbeden önce Türkiye’ye gelmişler. 11-13 Temmuz’da Amerika’dalar ve 15 Temmuz’da darbe oluyor ve bu iki kişi Akıncı üssünde yakalanıyor. Ben bu konuda ipe un serildiği kanaatindeyim ve bu tavrın değişmesi gerekiyor.

Büyükelçi Kılıç, Amerika’nın 15 Temmuz darbe girişimi dışında FETÖ elebaşı Gülen ile ilgili bir takım adımlar atabileceğini belirtti.

Amerikadaki hukuki ve mali sisteme verdiği zararlar dolayısıyla tahkikata tabi tutulacağına inanıyorum. ABD’de 170’in üzerinde charter okulu var ve bu okullar bağlamında çok ciddi mali yolsuzluklar var.

Büyükelçi Serdar Kılıç, vize krizi sürecinde yaşananları da anlattı.

Ben Amerika’ya gelmeden önce bana deselerdi ki seni Amerikalı senatörler arayacaklar ve Türkiye vizesi için yardımını isteyecekler. Herhalde gülerdim. Bu oldu. Sayısız senatör ve Temsilciler Meclisi Üyesi beni arayarak kendi görev bölgelerindeki vatandaşlarının gerçekleştirecekleri seyahatler için vize için yardım etmemi rica ettiler. Ben de beni arayan her Temsilciler Meclisi Üyesi ve Senatöre öncelikle Amerikan Dışişleri Bakanlığı ile görüşüp bu vize uygulamasının yanlışlığını ve Amerikan halkına da zarar verdiğini anlatarak Amerikan Dışişleri Bakanlığı üzerinde vizenin kaldırılması yönünde baskı yapmalarını talep ettim.

TRT Haber

trt.tv

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir