Gündem

Fatma Şahin, ‘Gaziray-Metro projesinin yüzde 77’si tamamlandı’

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziray-Metro projesine yönelik çalışmalara 2017 yılında başlandığını hatırlatarak, çok kısa bir sürede çalışmaların yüzde 77’sinin tamamlandığını bildirdi.

Fatma Şahin, ile ilgili görsel sonucu

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziray-Metro projesiyle ilgili olarak (TÜHA) Türkuaz Ulkuslararası Haber Ajansı‘na değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Fatma Şahin, şarkılara konu olan kara trenlerin, bugün hızlı trene dönüştüğünü hatırlatarak, uzmanlar tarafından hazırlanan şehrin ulaşım ve imar master planını birlikte kısa sürede hayata geçirdiklerini söyledi.

Kalkınma yerelden başlar’ anlayışıyla önemli yatırımlara imza attıklarını açıklayan Şahin, bunlardan en önemlisinin de 25 kilometre uzunluğundaki Gaziray-Metro projesi olduğuna vurgu yaparak,  güvenli, konforlu, ucuz 16 istasyonlu GAZİRAY-Metro inşaat çalışmalarının tüm hızla ilerlediğini belirtti.

İlgili resim

Başkan Şahin, 2017’de başlanan çalışmaların yüzde 77’sinin tamamlandığını hatırlatarak, yaklaşık 1,5 yılda çalışmalarda önemli bir yol alındığını, Gaziray ile Organize Sanayi Bölgesinde çalışan 150 bin çalışanını daha hızlı ve ucuz taşıyacaklarını kaydetti.

5 KİLOMETRELİK KISMI AÇ-KAPA OLACAK

Şehir merkezindeki ulaşım yoğunluğunun da azaltılacağının altını çizen Fatma Şahin, TCDD ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasındaki işbirliğinde GAZİRAY-METRO projesi uygulamaya aldıklarını, Yüksek hızlı tren, konvansiyonel tren ve banliyö işletmeciliği için yeterli trafik kapasitesi oluşturmayı amaçlayan proje kapsamında Başpınar- GATEM- Oduncular Sitesi arasında sinyalli ve elektrikli yeni demir yolun inşa edileceğini anlattı.

Gaziray-Metro projesi ile ilgili görsel sonucu

Fatma Şahin,  “Projede, 2 banliyö hattı ve 2 hızlı tren hattı olmak üzere 112 kilometre yeni demir yolu yapılacak. Gaziantep gar sahası şehir içi ulaşımla entegre hale getirilerek toplamda transfer merkezine dönüştürülecek. Böylece, Başpınar- GATEM- Oduncular Sitesi arasındaki seyahat süresi 30 dakikaya düşecek” dedi.

Gaziantep’in, bu yatırımla daha hızlı ve ucuz ulaşıma kavuşacağını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Proje kapsamında, Kültür Kongre Merkezi-Zeytinli Mahallesi, Mücahitler Budak Mahallesi, Hastaneler-Oteller bölgesi geçişlerinde yaya ve taşıt ulaşımının rahat, güvenli sağlanması ve bariyer etkisini ortadan kaldırmak amacıyla söz konusu 4 paralel hattın yaklaşık 5 kilometrelik kısmının aç-kapa yapılarak yer altına alınacağını ifade etti.

200 DÖNÜM YENİ MİLLET BAHÇESİ KURULACAK

Fatma Şahin, bu vesileyle; bariyer etkisini ortadan kaldırılarak, sanat yapıları olmadan geçişlerin sağlanması sonucu oluşturulacak yeşil alanlarla yaklaşık 200 dönümün şehre kazandırılacağını, bunun da yeni millet bahçeleri olduğunu ve adeta şehri cennete dönüştüreceklerini belirtti.

“Görüntü kirliliği ve hava kirliliği olmadan vatandaşlarımızı taşıyacağız” diye konuşan Başkan Şahin,  “Gaziantep Ulaşım Ana Planı’nda GAZİRAY ana damarımızdır. Şehrimize milli eğitimden sonra ulaşıma ciddi manada bütçe ayrılıyor. Şehirler yarışında hükümetten çok ciddi destek alıyoruz. Eski Türkiye’de hayal dahi edilemeyen bugün gerçek oldu, yeni Türkiye budur” dedi.

GAZİANTEP, UHA HABER

Bu haberi paylaşınız!

Ataner Yüce
Ataner Yüce
Ataner Yüce, 1947 yılında Mersin'de doğdu ..Kayseri'de İlk, Orta ve Lise tahsilini tamamladıktan sonra Ankara'da üniversite tahsilinden sonra, 1971 yılında TRT Erzurum Haber Müdürlüğü'nde göreve başladı.1973 yılında Ankara TRT Haber Dairesi Başkanlığı'na atandı. Burada TV Haberleri Müdürlüğü'nde 1984 yılına kadar çalıştı..1984 yılında İstanbul TRT Haber Müdürlüğü'nde 1992 yılına kadar çalıştıktan sonra emekli oldu ve uzun süre özel sektörde çeşitli TV Kanallarında çalıştı.
http://www.uhahaberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir